Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Lékaři

Ambulance dětské gynekologie po 20 letech v náchodské nemocnici

Redakce / 12.01.2023, Náchod - Náchodsko a Broumovsko
Na konci roku 2022 se na gynekologicko-porodnickém oddělení náchodské nemocnice po 20 letech otevřela ambulance dětské gynekologie. Ordinující lékařkou v nově vzniklé ambulanci je MUDr. Pavlína Brátová, která splnila všechna náročná kritéria pro atestaci v dětské gynekologii.


Dětská gynekologie je určená dívkám od narození do 19. roku života, tedy stejně jako pediatrická ambulance. Od 15. roku se ale již mohou děvčata registrovat u kteréhokoliv gynekologa. 

Ambulance dětské gynekologie je umístěna v prostorách ambulantního traktu gynekologicko-porodnického oddělení náchodské nemocnice. K vyšetření je potřeba mít žádanku od praktického dětského lékaře nebo jiného dětského specialisty. 

Co řeší dětský gynekolog

Častými důvody návštěvy u dětského gynekologa jsou srůsty, tzv. synechie, výtoky, záněty, bolesti v podbřišku, nepravidelnost menstruačního cyklu, poruchy dospívání, tedy předčasná či opožděná puberta, cysty vaječníků, ale také nádory rodidel, které naštěstí vzácně, ale přesto, existují už v dětském věku. Mohou si však přijít pro radu i ohledně antikoncepce či hormonální substituce v případě, že je to potřeba. Dětský gynekolog také navrhuje lázeňskou terapii u dívek po operacích v malé pánvi či z jiných, přesně daných důvodů.

Proč existuje dětská gynekologie?

Malé holčičky nejsou zmenšené ženy. Dívčí genitál má svá specifika, zcela zásadní je, v jakém období vývoje (dětství, dospívání) se dívka nachází, zda je, nebo není pod vlivem pohlavních hormonů atd. 

Příprava na návštěvu

Pokud své holčičky rodiče na vyšetření předem připraví a vysvětlí jim, co je přibližně čeká, děvčátka pak mnohem lépe spolupracují. Ambulance je vyzdobená hračkami a k lepší vzájemné spolupráci slouží i dřevěné loutky Hurvínka a Žeryka. Jen velmi vzácně některé dívky odchází nevyšetřené, protože nezvládnou přemoci strach, se kterým k vyšetření přišly. 

Absence dětských gynekologií je způsobena poměrně dramatickým vývojem ve svém oboru. Česká republika je prakticky kolébkou dětské gynekologie, v roce 2009 byla však v rámci změny struktury vzdělávání lékařů jako atestační obor zrušena a po čase znovu obnovena. V náchodské nemocnici skončila provoz dětská gynekologická ambulance přibližně před dvaceti lety.

Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje 

 

 

 

 

 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 282x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí