Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům

Co je to PLÁN OBNOVY vodovodů a kanalizací - rozhovor s ředitelem MěVak Dvůr Králové nad Labem

Redakce / 17.03.2022
Na minulém zastupitelstvu města byly schváleny změny cen vodného a stočného. Při té příležitosti jsme natočili video s ředitelem MěVaku, místostarostou a vedoucím provozu MěVaku o jeho fungování, o plánu obnovy a řadě dalších věcí.
Co je to plán obnovy vodovodů a kanalizací? Na jak dlouho se plán dělá? Jaká částka na obnovu v něm figuruje a stačí to? Kde se peníze seženou? Jaké největší problémy MěVak řeší? Kolik má naše město ztrátové vody? Kolik by to mělo být? Jaká by to byla investice? Co nám to přinese? Kde je rozumná hranice? Jsou ty peníze vůbec v rozpočtu města?Co je to zásobník akcí? Co jsou to Dataloggery?

Na otázky odpovídal ředitel MěVak Petr Mrázek, vedoucí provozního úseku Ivo Antonov a místostarosta Jan Helbich:Cena za vodné a stočné bude ve Dvoře Králové nad Labem od ledna nově činit 83,83 Kč

(tisková zpráva města)

Zastupitelé města Dvůr Králové nad Labem schválili na svém prosincovém zasedání plán financování a obnovy vodovodů a kanalizací a zároveň stanovení ceny vodného a stočného pro rok 2019.


Od 1. ledna 2019 tak odběratelé za kubík odebrané a vypuštěné vody zaplatí o zhruba 5 % více než dosud – 83,83 Kč včetně DPH. Vodné bude nově činit 35,36 Kč včetně DPH a stočné 48,47 Kč včetně DPH. Oproti stávající ceně jde v položce vodného o navýšení o 0,55 Kč a v položce stočného o 3,43 Kč.

Důvodem zdražení vodného a stočného jsou především chystané významné investice do oprav rozsáhlé vodovodní a kanalizační sítě, která je i přes množství již uskutečněných investičních akcí stále ve špatném stavu. „Jen v roce 2019 plánuje město prostřednictvím společnosti Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem vydat podle schváleného plánu na obnovu vodovodů a kanalizací částku 15,85 mil. Kč, z toho na vodovody 4,13 mil. Kč a na kanalizaci 11,72 mil. Kč. Tato částka zahrnuje obnovu v ulicích Krkonošská, Čelakovského a sanaci kanalizace nevýkopovou technikou v Luční ulici. Do roku 2028 by se mělo do obnovy sítí investovat dohromady 183,51 mil. Kč,“ vysvětlil starosta Jan Jarolím a dodal: „Výše vodného a stočného sice nemá přímý vliv na rozpočet města, ale má vliv na nájemné za vodohospodářskou infrastrukturu, které nám měsíčně platí provozovatel, společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, s. r. o.“

MěVaK tak za rok 2019 zaplatí za pronájem vodovodní a kanalizační sítě 15 mil. Kč namísto stávajících 12,4 mil. Kč.

Naposledy byla cena vodného a stočného ve Dvoře Králové nad Labem zvýšena v roce 2016, kdy byla cena za kubík odebrané a vypuštěné vody stanovena na 79,85 Kč včetně DPH. Průměrná cena vodného a stočného v České republice za rok 2018 činila 85 Kč.

zdroj: web města

Související články
Letošní dopravní omezení ve Dvoře začínají. Benešovo nábřeží a silnici do Zboží již okupuje MĚVAK.
Jednatel MěVAK Dvůr Králové nad Labem už se našel
V březnu královédvorský Měvak pořídil dva nové stroje – traktorbagr a pásový bagr. Vyplatí se mu.
Klicperova ulice (Pekárka) je opět částečně uzavřena. Měvak zde staví nový úsek kanalizace
MěVak, Finanční úřad a Technické služby města - aktuální změny v provozu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 283x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí