Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Bezpečnost

Podvodník se pokoušel po telefonu vymámit ze seniorů 180.000 korun

Redakce / 12.02.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Minulý týden ve čtvrtek policisté na Náchodsku zaznamenali několik podvodných telefonátů seniorům. Přibližně od půl třetí do pěti hodin odpoledne volal někdo mužským hlasem na pevné linky do domácností starších lidí v okolí Náchoda, Červeného Kostelce a Jaroměře. Podobný telefonát byl vyšetřován i na Trutnovsku v Horním Maršově.
 

V telefonátu se podvodník snažil předstírat, že je vnuk nebo jiný blízký z rodiny, snažil se seniorům namluvit že je ve velké nouzi a potřebuje ihned půjčit peníze. Policie v rozmezí necelých třech hodin přijala celkem 5 oznámení od seniorů nebo někoho z okruhu jejich rodiny, v nichž volali, že od nich někdo chtěl půjčit finanční částky od 100 do 180 tisíc korun. Senioři si však naštěstí ověřili, že telefonát nepochází od nikoho z rodiny a peníze nepůjčili. Policisté začali po podvodníkovi okamžitě pátrat a vyzývají všechny seniory, aby byli při telefonování opatrní.

Bezpečnostní zásady při telefonování zní:

  • nikdy sami neříkejte do telefonu jméno vašeho příbuzného, ale počkejte, až se vám telefonující představí
  • pokud by od vás chtěl hned půjčit nějaké peníze, nic nepůjčujte a vždy si ověřte, zda se jedná opravdu o vašeho příbuzného
  • pokud je to možné, zaznamenete si číslo volajícího
  •  v případě jakýchkoli pochybností okamžitě volejte linku 158!
  • policie neodkladně celou situaci prověří

Rada seniorům na závěr:
Všechna důležitá rozhodnutí nejprve konzultujte s nejbližšími příbuznými nebo důvěryhodnými osobami!

Zdroj: Policie.cz


 

Související články
Policie hledá svědky: na pastvině u Slotova někdo prořezal vaky se siláží
Zloděj odvezl dubové dřevo za 30 tisíc Kč
Rodiče hledají své děti na sjezdovkách, volají i o pomoc. Oprávněně.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 292x
 
 
 
Zpět
24.01.2019 - Od 23. 1. 2019 do odvolání je vyhlášen na lůžkových odděleních jičínské nemocnice zákaz návštěv vzhledem k vývoji epidemiologické situace v jičínském regionu. Pro nemocnici v Novém Bydžově tento zákaz neplatí.
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.

Kalendář akcí