Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Rozhovory > Osobnosti regionu

Mladá dvorská kapela The Arcane Legacy má profesionální videoklip. Točil se na Kumburku

Videoklip dvorské kapely The Arcane Legacy uvidíme po prázdninách v televizi

Redakce / 14.08.2018, Dvůr Králové nad Labem
Na internetu se před létem začal šířit povedený videoklip k písni For the holy cross dvorské kapely The Arcane Legacy. Nejen přiznivci tohoto novodobého hudebního stylu klip dokoukali do konce: kromě hudebníků je totiž v klipu známé pro místní i prostředí, kde se klip natáčel: hrad Kumburk. O výběru členů, tvorbě videkolipu a plánech kapely jsem si povídala s Honzou Langfelnerem, pod jehož taktovkou se vše v mladé a nadějné kapele děje.

FOTOGALERIE - The Arcane Legacy - královédvorská kapela

Honzo, kapelu The Arcane Legacy jsme měli možnost si poslechnout naživo loni na náměstí ve Dvoře Králové, není tedy žádným nováčkem. Jak dlouho kapela funguje a do jakého hudebního stylu se vaše hudba řadí?

Naše kapela The Arcane Legacy existuje dva roky. Hrajeme symfonic metal, tedy snažíme se propojit tvrdou hudbu s orchestrálními a klasickými prvky. Texty jsou zaměřené na křižácké výpravy - chceme tím směrem orientovat celé naše první album.


Kolik kapel v České republice se věnuje právě vašemu stylu hudby?

Mám pocit, že to není moc kapel. Když tak sleduju českou scénu, myslím, že převažuje populární hudba. A pak je tu spousta klasických rockerů. Mezi mladými si své najde ale spíš ta populární hudba.


Dvoráci si tě jistě vybavují i z koncertů dvorské ZUŠ a také ve skupině Green Day Revival - to byly tvé hudební a skladatelské začátky?

Hudební začátky to byly rozhodně. ZUŠ (základní umělecká škola) mě, hlavně díky osobě učitele Honzy Prouzy, naučila nad hudbou přemýšlet, hrát si s ní, což mě ovlivnilo výrazně i ve skladbě. S Green Day Revivalem jsem hrál poprvé v kapele, a mohl jsem se tak toho hodně naučit: jak to funguje, jak spolupracovat s publikem a podobně.

Členové kapely The Arcane Legacy

Na bicí hraje Jenda Mostecký, na klávesy jeho bratr Filip. Na basovou kytaru hraje Tomáš Lev. Doprovodnou kytaru obsadil Lukáš Pacák. Sólová kytara a doprovodný zpěv patří Honzovi Langfelnerovi. Průměrný věk členů je kolem 19 let.

Bylo těžké najít členy zcela nové kapely?

Všichni jsme vlastně ze Dvora. Nějakou dobu skládám hudbu, a tak jsem chtěl kolem sebe lidi, se kterými bych ji mohl hrát. Díky místní ZUŠ jsme se seznámili mezi sebou a mohli jsme dát dohromady kapelu. Teď už na hudbě lehce spolupracujeme - hlavně v detailech.


Video s vámi ještě natočila zpěvačka Adéla Štěpánková, která však s vámi ukončila spolupráci. Je pro vás ženský hlas důležitý a budete hledat novou zpěvačku, nebo tomu necháte volný průběh?

Videoklip byl bohužel poslední akcí, na které s námi Adéla spolupracovala. Ženský zpěv je pro nás hodně důležitý, dokáže zdůraznit naši hudbu. V současnosti hledáme novou zpěvačku. I když zatím neúspěšně, přesto doufáme v dobrý konec. 


Zmiňované video For the holy cross je vaším prvním profesionálním videem - co vás přimělo k tomu jej natočit a kdo rozhodoval o scénáři a výběru místa?

Na podzim jsme se dohodli na spolupráci s časopisem Spark - součástí bylo i vysílání klipu v TV Rebel. To nás přimělo natočit náš první klip. Kdo vybral místo, už si přesně nepamatuji. Důležité pro nás bylo najít pěkně vypadající místo, které by odpovídalo i historickému zaměření textu. A hrad Kumburk se nám opravdu líbil. Zapojit do klipu šermíře napadlo mě, ale scénář jsme dávali dohromady víceméně všichni.


Byla to vaše videopremiéra, jak moc bylo pro vás náročné takový klip natočit?

Popravdě jsem se toho docela bál, aby všechno klaplo. Ale nakonec to byl příjemně strávený den s klukama ze šermířské skupiny Legenda Aurea a s kameramanem Pavlem Junkem. Všichni odvedli skvělou a profesionální práci.


Jak se klipu daří ve světě hudby - jaké jsou vlastně jeho možnosti?

Klip jsme zveřejnili na YouTube a Facebooku, kde zatím sbírá sledovanost. Jeho hlavní příležitost přijde po prázdninách, kdy bude vysílán v TV Rebel. Nemáme s klipy moc zkušeností, takže jeho potenciál vlastně stále objevujeme.

Zajímáš se o historii a šerm - souvisí s tím i téma tvých písní?

Já vlastně v historii vyrůstal, doma je jí všude plno. Od dětství už jsem tak mohl objevovat kouzlo historie a vše, co skrývá. Bylo to pro mě celkem přirozené téma, kde začít psát texty. Rozhodně bych tak ale nechtěl profilovat všechnu naši tvorbu. Je i spousta dalších zajímavých témat, kterým se můžeme také věnovat 


Jaké hudební skupiny jsou vaším vzorem?

Já osobně jsem hudebně vyrostl na kapele Nightwish. Jejich tvorba mě velmi ovlivňuje. Dalším vzorem je pro nás Epica.


Máte za sebou první klip, připravujete album?

Všechny skladby pro první album jsou v zásadě hotové, ale další příprava nám stagnuje. Ta se momentálně odvíjí od toho, jak rychle najdeme novou zpěvačku.


Na zpěvačce teď tedy závisí i vaše možné koncertování?

Přesně tak.


Jaké jsou vaše další cíle a mety, kromě vydání vlastního alba a nalezení zpěvačky?

Ideální by bylo, kdyby nás hudba časem živila, ale to je zatím velmi vzdálený sen. Budeme rádi, když budeme moci hrát, dělat hudbu, co nás baví, a dělit se o ty pěkné chvíle s lidmi, kterým se naše hudba líbí.


Kolik společného času týdně hudbě věnujete?

Scházíme se jednou týdně na společné zkoušky, ale hudbě věnujeme více času. Kromě cvičení je třeba k novým skladbám připravit orchestrální aranže, vyřešit detaily, které každou skladbu dělají originálními a podobně.


Ty sám jsi ještě student - jaký obor studuješ?

Konzervování a restaurování umělecko-řemeslných děl z kovů na VŠCHT Praha.


Poslední dotaz: co znamená název vaší kapely v češtině?

V překladu The Arcane Legacy znamená tajemný odkaz. Chtěli bychom se hudbou dívat na svět i z trochu jiného pohledu.


Děkuji za rozhovor a přeji brzké nalezení vhodné zpěvačky, nejlépe z blízkého okolí. 

Kateřina Sekyrková

Související články
Dvorští rockeři se chystají zbořit sál ZUŠ! (6. dubna 2019 od 18 hod.)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4366x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
20.05.2024 18:30 - 20.05.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty