Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Rozhovory > Osobnosti regionu

Mezi letošními 9 finalistkami Žena regionu byla i zástupkyně ze Dvora Králové

Redakce / 15.09.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V úterý 8. září 2020 se v prostorech Muzea východních Čech v Hradci Králové uskutečnilo Slavnostní předání ceny Žena regionu. Mezi finalistkami měl své zastoupení i Dvůr Králové: Petra Chmeliková je učitelkou na dvorské základní škole a letos vyhrála regionální kolo Zlatého Ámose.

Držitelkou ocenění Žena regionu se za Královéhradecký kraj stala Marcela Tobiášová – pěstounka, která se stará o ohrožené děti. Rozhodla se před lety změnit svou práci a společně se svým mužem se stali přechodnými pěstouny. Za pět let pečovali o celkem osm dětí, které nemohly být ve svých rodinách. O své práci začala psát blog a postupně se dostala do povědomí lidí, organizací i politiků. Celou dobu intenzivně pracuje na změnách v systému náhradní rodinné péče u nás. Marcela Tobiášová postupně začala pracovat i jako koordinátor rodinných konferencí a pomáhat rodinám v krizi. Před několika lety se z přechodné pěstounky stala dlouhodobou, když se rozhodla přijmout na stálo dvě děti, které by jinak šly do ústavu, a po dvou letech k nim přibyla ještě sedmiměsíční sestřička. Společně s několika kolegyněmi založila spolek na podporu pěstounů Spirit2018.cz. Snaží se spojovat přechodné a dlouhodobé pěstouny a poukazovat otevřeně na chyby systému. 

Marcela Tobiášová postupuje do národního kola soutěže Žena regionu, kde si prvenství odnese ta z krajských vítězek, která v hlasování veřejnosti obdržela absolutně nejvyšší počet hlasů. Vyhlášení celostátní vítězky se bude konat 12. října 2020 v Senátu Parlamentu ČR.


O soutěži:

Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení. 

Finalistky 11. ročníku za Královéhradecký kraj:

Petra Chmelíková

Petra učí zeměpis a tělesnou výchovu na Základní škole 5. května ve Dvoře Králové nad Labem. Právě její žáci ji nominovali do ankety Zlatý Ámos, kterého za svůj region vyhrála. Dle slov jejích žáků: „Naše paní učitelka je ta nejlepší, kterou jsme si mohli přát. Je milá, vtipná a každý jí má rád.“ Pro děti vymýšlí zábavné, často sportovně nabité vylepšení výuky a školní docházku se jim snaží udělat nezapomenutelně dobrodružnou. Věří, že v přátelské atmosféře nevšedních zážitků se děti učí tomu nejpodstatnějšímu – lidskosti, spolupráci a objevování svých možností.

Alena Školníková

Alena byla v roce 2010 zvolena členkou obecního zastupitelstva. Místní politika však nebylo to pravé, co by ji naplňovalo. Proto na začátku roku 2018, za účelem zpestření kulturního života v její rodné obci, založila Spolek přátel Bohuslavic. Dosud realizovala např.: besedu s pilotem bojového letounu JAS-39 Gripen, cestovatelskou přednášku známého potápěče a spisovatele, uspořádala dva velké hudební koncerty, a cenami odměnila majitele rozkvetlých domů v květinové soutěži. Do budoucna plánuje další společenské akce pro všechny věkové kategorie. 

Vladimíra Lesenská

Vladimíra po dobu čtyř let působila ve funkci místostarostky v Týništi nad Orlicí a měla jedinečnou příležitost podílet se na porevolučním rozvoji města. Do týnišťského zastupitelstva byla zvolena již šestkrát a působí v něm dodnes. Její doménou je sociální oblast – navázala úzkou spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů, sehnala finance na opravu sociálního zařízení v týnišťské ZŠ a na tolik potřebný výtah pro Mateřskou školu Láň v Rychnově nad Kněžnou. Založila tradici benefičních koncertů a v jejím rodném městě měla možnost pomoci Domu dětí a mládeže, Taneční škole, Sokolu, Swingovému či Divadelnímu festivalu. 

Kateřina Drábková

Kateřina je zakladatelkou a ředitelkou obecně prospěšné společnosti Skok do života. Umožňuje lidem s mentálním postižením získat sebedůvěru, samostatnost a vnímat svůj život jako rovnocenný s životy ostatních. Začínala s pěti uživateli v malém bytě a postupem času společnost rozšířila své služby a prostory o sociální rehabilitaci, podporované bydlení, chráněné bydlení, chráněnou dílnu, bistro a v současnosti těchto služeb využívá více jak šedesát uživatelů. V rámci vzdělávacích aktivit se snaží předat praktické zkušenosti dalším organizacím, především domovům pro lidi se zdravotním postižením, aby i zde získali lidé s mentálním postižením šanci na úspěšný život.

Věra Fina

Věra je zakladatelkou pacientské organizace Jelimán, z. s. pro onkologické pacienty a pacienty v remisi. Sama si tuto náročnou cestu prošla, postoupila náročnou léčbu chemoterapie, radioterapie, amputace rekta a založení trvalé stomie. Od té doby napsala a vydala pět knih, kterými pomáhá nejen onkologickým pacientům. Její motto „každý den je dar“ ztvárňuje pravidelně v kalendářích ze svých autorských fotografií. Usiluje o legislativní změny vyhlášek a zákonů pro hendikepované spoluobčany. 

Jana Balcarová

Jana je členka Komise sociální a zastupitelka Nového města nad Metují, a především ředitelka Městského střediska sociálních služeb OÁZA. V Oáze pracuje od roku 2004 a pozici ředitelky vykonává od roku 2017. MSSS Oáza prošla od svého vzniku obrovským vývojem a dnes poskytuje pečovatelskou službu, centrum denních služeb, odlehčovací pobyty a domov pro seniory. Oáza prostřednictvím svých služeb umožňuje klientům žít co nejdéle v jejich přirozeném domácím prostředí, zachovat jejich soběstačnost, nabízí pomoc rodinným příslušníkům a v Domově pro seniory vytváří důstojné místo pro život seniorům, kteří jsou již závislí na péči. 

Beatriz Motalová

Beatriz je předsedkyní spolku Další šance z. s., který spojuje všechny milovníky koček, jimž není jejich osud lhostejný. Působí nejen v Hradci, ale i okolních obcí. Jezdí všude, kde jsou potřeba, a kastrují toulavé kočky, aby zabránili nekontrolovatelnému přemnožování. Beatriz má i vlastní depozitum, kde se v domácím prostředí stará o velké množství opuštěných a někdy i bohužel týraných nebo zraněných koček.

Kamila Hájková

Kamila po skončení studia nastoupila na celý úvazek do ZUŠ v Opočně a po roce do ZUŠ Rychnov nad Kněžnou. Téměř od začátku zde vede nejmladší sborové oddělení – KOŤATA. Malým dětem se snaží vštípit lásku ke sboru a hudbě vůbec. Od začátku vyučuje také hře na zobcovou a příčnou flétnu. Jako ředitelka školy se podílí na organizaci koncertů, recitálů, výstav, baletních a literárně dramatických představení. Připravuje děti na soutěže a pečlivé přípravy svých žáčků se nevzdala ani v době koronaviru, kdy téměř okamžitě celá škola přešla na dálkovou výuku a děti bezmezně nadále podporovala v tom, co sama tolik miluje. 

Eva Petříkovová

Eva založila v roce 1994 soukromou střední školu Obchodní akademii v Hradci Králové. Když školu zakládala, neměla jedinou lavici. Dnes je nejen Obchodní akademií, ale i ekonomickým lyceem, Vyšší odbornou školou a Střední pedagogickou školou s výbornými výsledky studentů. Stará se a zajistila celou svoji rodinu, své dospělé děti s rodinami i své rodiče. Navíc ošetřuje těžce nemocnou matku. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: KHK 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1524x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí