Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Rozhovory > Osobnosti regionu

Do sokolského nebe odešel bratr Luděk Kleander

Redakce / 5.03.2019, Dvůr Králové nad Labem, sokol.kralovedvorsko.cz
S velkou bolestí v srdci oznamujeme všem našim členům i příznivcům, že naše sokolské řady opustil jeden z nejstarších členů naší jednoty, praporečník, bratr Luděk Kleander.

FOTOGALERIE - Luděk Kleander

Bratr Kleander se narodil v roce 1924 ve Dvoře Králové n. L. Jeho rodiče byli sokolové, otec byl činovníkem Sokola, a tak malý Luděk i jeho sestra Květa byli od dětství také v Sokole. Tatínek chtěl mít z Luďka pořádného chlapa, a tak ho posílal do sokolského tábora na Zlatém potoce, kde tehdy vedl tábor řídící učitel Karel Ježek z Doubravice, později popravený za účast v odboji. 
Na atmosféru tábora, vpravdě bratrskou, vzpomínal Luděk do konce života. Ve vzpomínkách se vracel do Orlických hor, kde s ostatními táborníky zdolával túry, koupal se v ledové vodě průzračného Zlatého potoka. Zažíval krásná dobrodružství i neobyčejné situace. 

Když Luděk povyrostl, přišla druhá světová válka a Sokol byl zakázán. Luděk studoval střední školu mimo Dvůr Králové a věnoval se úspěšně modernímu pětiboji. Po válce mu tatínek pořídil sokolský kroj. Těšili se, že celá republika i Sokol budou vzkvétat. Opak byl pravdou. Luděk sice vystudoval vysokou školu a dosáhl titulu inženýra, ale nad naší republikou i nad Kleanderovými se stahovala mračna. Nestačilo, že přišli po únoru 1948 o majetek, Luděk nemohl sehnat v Čechách zaměstnání. Nakonec dostal místo na Slovensku, kde se také oženil.

V roce 1968 se účastnil obnovy Sokola. Tenkrát to ještě nevyšlo. Dočkal se až v roce 1989. On i jeho sestra, Květa Rousková, se zapojili do obnovy Sokola. Luděk v Praze a Květa v Děčíně. V roce 1992, když se konala Sokolská pouť do Děčína, vítala královédvorské účastníky právě jejich rodačka Květa. Luděk se aktivně zapojil do vzdělavatelského sboru ČOS, později se vrátil do svého rodného města. Stal se praporečníkem. Na XIV. sletu v roce 2000 nesl v čele průvodu královédvorský prapor. V dalších letech se účastnil v kroji různých akcí. Vernisáře výstavy o legionářích, zahájení výstavy k 145. výročí vzniku Sokola ve Dvoře Králové, pietních akcí připomínajících popravené a padlé sokoly za 2. světové války, regionálních sletových vystoupení a také XV. všesokolského sletu, kde se jako osmaosmdesátiletý účastnil průvodu, nesl prapor na zahájení sletového programu i na přehlídce sokolských sportovců Sokol Gala. 

V posledních letech se zúčastnil Památného dne Sokola i župního sletu, který se konal v našem městě. Těšilo ho pobývat mezi sokoly, rád si povídal především s mládeží. Své vzpomínky také pečlivě zaznamenával. Je obrovská škoda, že shořely při požáru!

Dnes se s bratrem Kleanderem, aktivním sportovcem, lyžařem i cyklistou a především sokolem tělem i duší loučíme. Jsme rádi, že byl jedním z nás a nikdy na něj nezapomeneme!
Bratře Luďku, dáváme Ti poslední Nazdar!

S bratrem Kleanderem se rozloučíme v pátek 8. března ve 12 hodin ve hřbitovní kapli.

Tvoje sestry a bratři ze Dvora Králové n. L.

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

 
Vaše komentáře
Sokolík Luděk11.03.2019 14:04, Reagovat
Reaguju na článek o Luďku Kleandrovi doplněný krásnými fotkami a moc děkuji paní Pavlíně Špatenkové za těch pár vzpomínkových řádků i za zorganizování rozloučení královedvorských Sokolů s nejstarším (předpokládám) dvorským členem. Jsem sestřenicí Luďkovou o 25 roků mladší a vážila jsem si ho jak udržoval rodinné vztahy, neúnavn? se věnoval sportu a sokolské hnutí velmi podporoval. Doufám, že jeho sokolský kroj se do Dvora navrátí. Zdeňka Králová

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3613x