Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Rozhovory > Osobnosti regionu

Divadlo bratří Formanů opět v našem kraji - s představením Deadtown, které opakovaně vyprodalo Paříž

Manželům Liškovým z Lanžova se podařil husarský kousek: přivezli do regionu světově proslulé Divadlo bratří Formanů. Jejich nápad podpořil kraj i město Hradec Králové.

Redakce / 13.04.2018, Dvůr Králové nad Labem
V první polovině května přijede se svými kamiony do Hradce Králové Divadlo bratří Formanů. Odehrají zde celkem 5 představení zvaných Deadtown, která jsou beznadějně vyprodána v celé Evropě. Belgická ministryně kultury dokonce prohásila, že představení se jí líbilo více než všechny filmy na slavném festivalu v Cannes. Pro Čechy je však zásadní nejen možnost představení zhlédnout, ale v mezinárodním obsazení spatřit na jevišti kromě Petra Formana také například Marka Zelinku či Simonu Babčákovou.

Důvody, proč bratři Formani přijíždějí právě k nám a jak je organizace takového divadla náročná nám přiblížili manželé Liškovi z Lanžova, kteří mají celé divadlo v našem regionu doslova na krku. 

Prozraďte nám, jak se láká divadlo světového formátu k nám do regionu?

Věrka Lišková: Loni jsme spolupracovali s bratry Formanovými již na akci v Kuksu a i díky ní jsme měli možnost zhlédnout představení Deadtown v Praze. Byli jsme z toho unešeni a přemýšleli, jak dostat představení i k lidem, na které se nedostalo. Tenkrát nás napadlo, že by bylo fajn, kdyby se takové akce děly i u nás a nemuseli jsme stále dojíždět do Prahy. A Petr s Matějem souhlasili.

Podívejte se na reportáž:

Představení se odehrává v dřevěném divadelním stanu, který si vozí bratři Formani s sebou. Bylo těžké najít místo pro tak náročnou stavbu?

Věrka Lišková: Původně jsme plánovali divadlo postavit na zámku v Bílých Poličanech, se kterým již máme zkušenosti a vyhovoval by nám. Po několika kolech jednání jsme však zvolili Hradec Králové, které nám nabídlo pomocnou ruku a podporu při organizaci akce.

Pavel Liška: Stavba o půdorysu 30 x 16 m a výšce okolo 9 metrů bude stát blízko centra - na hřišti za Divadlem Drak, kde loni stálo šapitó Cirk La Putyka. Je to skvělé místo i vzhledem k nabídnutému zázemí Divadla Drak.

Termíny a časy představení:

Středa 9. 5. 2018 od 19:30 hodin  
Čtvrtek 10. 5. 2018 od 19:30 hodin
Sobota 12. 5. 2018 od 14:30 hodin
Sobota 12. 5. 2018 od 19:30 hodin
Neděle 13. 5. 2018 od 19:30 hodin         

Jednotná cena: 790 Kč

Vstupenky lze koupit v Informačním centru ve Dvoře Králové, v Trutnově a v Hradci Králové v obchodě NOVÁK - rámování a výtvarné potřeby. A také e-mailem na adrese info@duhovydomov.cz i na předprodeji.

Více o divadle i předprodeji vstupenek na www.duhovydomov.cz.

Popište nám představení, který má tak tajemný název jakým je Deadtown.

Pavel Liška: Je to téma Divokého západu. Jedná se vlastně o kombinaci několika žánrů včetně němého filmu. Celá scéna má sépiový nádech, je doprovázena živou hudbou, herci však nemluví - jen otevírají pusu. Přitom všem se za nimi na plátně promítají jiné scény, další plátno je však i před nimi, Petr Forman promítá na plátna i ze svého klobouku. Užasné jsou také akrobatické kousky jednoho z francouzských členů souboru. Je to nepopsatelné, je třeba to zažít. Délka představení je 1 hodina 20 minut, ale tím se nekončí. Následuje happenning - po představení se otevře veřejnosti bar na jevišti a diváci se stávají součástí děje. Plynule tak divadlo přejde v další zábavu, kde obsluhují herci. Takže si tak můžete zároveň popovídat s některým z herců, třeba i s Petrem Formanem…

Kde všude tohle představení v rámci svého evropského turné Formani hráli?

Pavel Liška: Loni mělo představení premiéru 7.března v Paříži a již se hrálo v Belgii, Španělsku, Francii, Itálii a Dánsku. Paříž vyprodali 20x za sebou. Belgická ministryně kultury prohlásila, že jejich představení je lepší než všechny filmy na slavném festivalu v Cannes. U nás se zatím hrálo pouze ve zmíněné Praze. Nyní kluci přijedou z Grenoblu a po krátké zastávce v Čechách míří na turné do Belgie, Španělska, Itálie, Francie a Finska.

Jak vypadá Deadtown

… v případě Deadtownu však filmový obraz není jen pozadím nebo ilustrací, ale živým prostředím, vytvářejícím ve spojení s hercem vlastní magickou realitu, inspirovanou světem Karla Zemana.

Zdroj: www.deadtown.cz

Divadlo se musí postavit, herci hrát, poté se divadlo zase složí… Kolik lidí vlastně s divadlem cestuje?

Pavel Liška: Produkce je velmi náročná. Dřevěný stan staví 20 lidí zhruba 4-5 dní, někteří přijedou s divadlem, někteří se najímají až zde. Mezinárodní 20-ti členný soubor složený I z francouzských a českých herců a muzikantů včetně Petra Formana,Marka Zelinky, kterého zná většina lidi ze Stardance. Veroniky Švábové, Ivana Arsenjeva, Josefiny Voverkové, Vojty Švejdy a Daniely Voráčkové.  Dalším známým českým jménem je Simona Babčáková, která alternuje v jedné z rolí a která cestuje s divadlem jako nomád po celé Evropě.

Máte připravených v Hradci pouze 5 představení - kdy se hrají a kolik je k dispozici lístků?

Pavel Liška: Hraje se 4 dny od 9. do 13. května vyjma 11. května. Vždy od 19:30, v sobotu i od 14:30 hod. Na každé představení máme 250 lístků, je to hodně omezené.

Kde se dají sehnat?

Pavel Liška: Na elektronickém předprodeji přes náš web duhovydomov.cz. Lístky se však dají poslat i poštou a nyní zajišťujeme kamenné předprodeje ve Dvoře Králové (městská knihovna), v Hradci Králové či Trutnově. 

Vše důležité se diváci, kteří projeví zájem představení vidět, dozvědí na našem webu www.duhovydomov.cz nebo na Facebooku - Duhový domov.

Informace o samotném představení najdou na stránce www.deadtown.cz


Jak moc výjimečné je představení pro vás? 

Věrka Lišková: Tyhle věci se připravují více než rok dopředu a vzhledem k tomu, že divadlo jezdí po celé Evropě, tak je úžasné, že přijedou k nám. A vůbec netuším, jestli to lze zde ještě zopakovat. Již loni bylo výjimečné, že se je povedlo nalákat na Kuks s představením Aladin. Určitě je na místě poděkovat městu Hradec Králové a kraji, kteří nám pomáhají s organizací a podporují letošní akci.

Jak jste se vůbec s bratry Formanovými seznámilli? 

Věrka Lišková: Přes 25 let se kamarádím s Vladimírem Javorským, který s nimi hrál. My jsme jednou před ním prohlásili, že bychom je zde rádi měli, tak se kluci domluvili a Formani přijeli - loni poprvé, na Kuks. 

Není to vaše první a zdaleka ne jediná velká kulturní akce, kterou zde v regionu děláte. Co vás k tomu vede - nejste ani agentura, ani firma, která by se tím živila. 

Věra Lišková: Protože jsme blázni. Rádi bychom zde v regionu měli kvalitní kulturu a nemuseli pořád za ní jezdit do Prahy. A jak již bylo řečeno - v Praze se na tohle představení nedali sehnat lístky, tak jsme si to museli zorganizovat tady.

Vraťme se zpět k akcím, které děláte. Pamatuji si na vaše akce s Duškem, které jste organizovali ve zmíněném zámku v Bílých Poličanech na Královédvorsku. 

Věrka Lišková: V Bílých Poličanech byl jako první Jarda Dušek - toho jsme připravovali dvakrát za sebou. Ale mezi úplně naše první akce patřily taneční workshopy - Saryo van Lakerveld (Tanec 5 rytmů) a potom v Dubenci Kačka Stejskalová. Dále jsme loni přivezli na Muzyku(k)s kapelu Hradištan s Vlastou Redlem, před tím i Václava Koubka apod.

Co máte v plánu dalšího?

Věrka Lišková: Malé cíle si nedáváme. Nabídl se nám kamarád z Itálie, že by přivezl krásné divadlo, ale záleží, jakou získáme podporu - je to hodně finančně náročné. Jedná se o hudební cirkus. A v srpnu opět připravujeme Múzyku(k)s, stejně jako loni.

Pavel Liška: Goran Bregović - to by mohla být naše další meta. 

Věrka Lišková: Jo, to bych si konečně pořádně zatancovala!

Dílny Věrky LiškovéVěra Lišková připravuje mimo jiné výtvarné dílničky pro děti i dospělé, působí na letních kempech a na školách i mimo region. Na Královédvorsku se s ní můžete setkat nejblíže například na připravované dílničce v rámci Bazaru kabelek v městském muzeu ve Dvoře Králové (14. dubna 2018).

Čím se skutečně živíte?

Věrka Lišková: Založili jsme zapsaný ústav - neziskovku, ve které navrhujeme a zpracováváme design a výtvarné řešení dětských koutků, interiérů mateřských škol, heren v nemocnicích apod. Právě organizováním akcí získáváme částečně peníze pro tyto projekty. Návrhy vytváříme společně - vymyslíme, většinu vyrobíme - jsou to originální autorské kusy. 

Už jste dělali něco ze dřeva pro Formany?

Pavel Liška: To ještě ne… (smích)

Nyní bydlíte v Lanžově na Královédvorsku. Z Lanžova však nepocházíte…

Jsme z Litomeřic, Lanžov je naše 10. štace (přes Prahu, Krkonoše, Ameriku, Šumavu,..). Ale  tady už jsme už hodně dlouho a líbí se nám tady.

Proč Lanžov? 

Líbí se nám náš starý velký kamenný dům, jeho duch a krásné okolí. Dům je dostatečně velký na to abychom v něm mohli bydlet a zároveň tam měli prostorný ateliér a dílnu. V budoucnu plánujeme pořádání menších akcí také u nás.

Děkujeme za rozhovor a přejeme plné hlediště!

Kateřina Sekyrková

FOTOGALERIE - Divadlo bratří Formanů opět v našem kraji - s představením Deadtown, které opakovaně vyprodalo Paříž

Související články
Dubenecká škola měla otevřeno i v sobotu. Lidé se zde léčili tancem.
Velký rozhovor Petrem Formanem - hlavním tahounem divadla bratří Formanů
Juri kosmonaut – host Divadla bratří Formanů ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2581x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
20.05.2024 18:30 - 20.05.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty