Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Mladá autorka ze Dvora Králové vydává knihu na své náklady. Podpořit ji mohou nejen čtenáři

Redakce / 18.06.2019, Dvůr Králové nad Labem
Na začátku letošního roku jsem hledala ve Dvoře Králové ženu-spisovatelku, která by nám v rámci bazaru kabelek a knih pokřtila vznikající knihobudku. Neúspěšně, žádná tu prý nežije. Radost mi však udělala v květnu Veronika Jonešová (za svobodna Hrachová), mladá autorka ze Dvora Králové, která se mi ozvala s tím, že se rozhodla se svým manželem vydat svoji čerstvě dopsanou knihu. Takže Dvůr Králové má svoji spisovatelku. A navíc odvážnou: knihu totiž chtějí vydat samonákladem.

Splněný sen díky veřejnosti

V takovém případě je několik možností, jak si vydání knihy financovat a uskutečnit.
Veronika Jonešová si vybrala crowdfundingovou platformu HitHit, kde si zájemci z řad široké veřejnosti mohou knihu předplatit za nižší cenu a firmy ji podpořit i jinými způsoby. Pokud se podaří takto vybrat nastavenou cílovou částku, bude možné knihu vydat ve větším nákladu, než by si mohla dovolit z vlastních zdrojů.
Seznámení s autorkou knihy prostřednictvím následujícího rozhovoru možná právě vám pomůže při rozhodování, zda a jak ji podpořit.

Veroniak Jonešová, autorka knihy Hodinky

Veroniko, jste rodilá Dvoračka, která zde absolvovala všechny stupně škol od mateřské až po střední?
Do mateřské a půlku základní školy jsem chodila do Bílé Třemešné, ale větší část života jsem prožila ve Dvoře, tak se víc cítím jako Dvoračka. Od 5. třídy do 9. třídy jsem již byla žákyní ZŠ Strž a poté jsem absolvovala místní gymnázium.

Vaši knihu s názvem Hodinky byste ráda vydala vlastním nákladem. Je to vaše úplně první kniha?
Oficiálně ano. Neoficiálně jsem si zkusila napsat před dvěma lety knihu o dobrodružství, které jsme s manželem prožili na ostrově Réunion. Ta byla určena jen pro úzký okruh lidí.

Co vás k napsání knih inspirovalo?
Inspirací u první knihy byl samotný zážitek z měsíčního pobytu na ostrově, který měl být původně delší a pracovní. Druhá kniha vznikla téměř náhodou. Věděla jsem, že mě baví psát a našla jsem si na internetu pisatelskou výzvu, kde jedno z prvních témat bylo: „Začni příběh slovy: Nedočkavě pohlédl na své hodinky…“ a já napsala jedním dechem kus příběhu. Po zveřejnění na blogu jsem měla milé ohlasy, tak jsem psala dál. Právě nadšení čtenářů z příběhu bylo motorem, který mě povzbudil k tomu, abych ho rozšířila dál.

Kolik času jste psaní knihy Hodinky věnovala? Byla to pro vás práce nebo radost?
Napsání knihy mi trvalo rok a byla to radost a zábava. Ale poslední půlrok, kdy knihu edituji, znovu pročítám, konzultuji s betačtenáři a řeším gramatické korektury a další věci, už je to práce, kterou jsem si ze začátku vůbec neuměla představit. A ještě mě jí spousta čeká.

Jedná se o psychologicko-společenský román. Tušila jste obsah knihy již při psaní toho osudného prvního příběhu na základě výzvy, nebo se to tak vyvinulo časem?
Na začátku jsem jasnou představu neměla. Příběh mi vznikal pod rukama, mnohdy ani nevím jak. Nakonec je z toho 36 kapitol, které vytvořily, doufám, krásný celek.

O čem kniha je?

Pilot Samuel a fotografka Patricie žijí společně život s neochvějnou důvěrou a naivitou. Věří, že právě jim se špatné věci nemůžou stát. Všechno se změní ve chvíli, kdy Sam odjede na pomoc nejlepšímu kamarádovi. Od té doby se Samuel a Patricie neviděli. Každý od té doby prožívá svou životní cestu, jak nejlépe umí. Patricie se topila v samotě a strachu. Nakonec se dokázala odrazit ode dna a s foťákem na krku procestovala kus světa. Přežívala všechny další přicházející dny, které se postupně měnily v roky. Hledala, plakala, vzpomínala, poznala nové lidi, žila, zestárla, věřila. Samuel poskládal z tisíce střípků své ztracené já. Prázdné místo v srdci zaplnil novou rodinou, učil se jak být tátou, kamarádem, učitelem. Bojoval se vzpomínkami na minulý život a tajně toužil po své ztracené lásce. Život miloval, ale občas i nenáviděl. Co se tenkrát stalo? Proč Samuel zmizel a nemohl se vrátit? Jak se každý vypořádal s odloučením? Jaká dobrodružství zažili na oddělené cestě životem? Střetnou se ještě někdy životy Samuela a Patricie?

Konzultovala jste s někým dějovou linii, případně i hotovou knihu?
Ano, hlavním konzultantem a poradcem byl můj manžel, ale občas jsem některé možné dějové linky řešila i s blízkou rodinou. Hotovou knihu jsem poslala mezi více než desítku betačtenářů, od kterých jsem získala naprosto úžasnou zpětnou vazbu a díky nim jsem vyladila drobné dějové nesrovnalosti. Za což jim moc děkuji!

V jaké fázi je nyní vydání vaší knihy?
Aktuálně mám spuštěnou crowdfundingovou kampaň na Hithitu, kde knihu již předprodávám a nabízím firmám možnosti spolupráce. Lidé mi tím pomáhají celý projekt nastartovat. Samotný román nyní prochází posledními stylistickými a gramatickými úpravami, aby byl v průběhu léta připraven téměř dokonalý k tisku.

Zkoušela jste se svojí knihou oslovit nakladatelství? Na základě čeho jste se rozhodla vydat knihu bez jakýchkoliv zkušeností samonákladem?
Nakladatelství jsem ani nechtěla oslovovat, čerpala jsem ze zkušeností autorů kvalitních textů, kteří se snažili několikrát vydat knihu přes nakladatelství, ale byl to pro ně marný boj. Nakladatelství často neodpovídají, knihy se nehodí do editačních plánů a to nemluvím o tom, že závazky plynoucí ze smlouvy zbaví autory veškerých práv na knihu. Rozhodla jsem se proto pro samonáklad s tím, že zkušenosti naberu cestou.

Za vybranou částku tedy pořídíte první náklad své knihy. Jak velký ten náklad bude?
Ráda bych, aby se kniha dostala k co nejvíce spokojeným čtenářům a měla i ekonomický smysl. Záleží, jak velká částka bude nakonec vybrána, ale náklad by měl být v jednotkách tisíců kusů.

Kdy bude případně kniha distribuována svým předplatitelům a dokdy mohou vydání vaší knihy podpořit?
Lidé, kteří mě podpoří v kampani na Hithitu, mají přednostní dodání, které proběhne v průběhu září. Podpořit mě mohou do 20. července 2019 skrz mé stránky: www.knihahodinky.cz, kde naleznou veškeré informace o mně, knize i kampani na HitHitu. Za každou formu podpory budu velmi vděčná.

Když se kniha vydá, chystáte ji pokřtít?
Čeká mě ještě dlouhá cesta, aktuálně budu dělat všechno proto, abych knihu vydala a až poté budu plánovat křest. Když všechno půjde podle plánu, křest bude na podzim, včas se o tom všichni dozvíte.

Pokud se vaše kniha bude líbit, budete pokračovat v psaní knih? Jaký je obecně váš vztah ke knihám a jaké jsou případně vaše oblíbené?
Ráda bych pokračovala, záleží ale na čtenářích a odezvě. Jinak já jsem čtenářka od malička, knihy miluju a rozhodně u mě platí pořekadlo: dům bez knih je jako tělo bez duše. Mezi mé nejoblíbenější knihy patří: Harry Potter - to je prostě srdcovka, dále všechny knihy od J. Moyesové, C. Ahernové, J. Picoultové, J. Greena. Taky miluju válečné romány - Sophiinu volbu, Jsou světla, která nevidíme, Zlodějka knih, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Tři kamarádi... Z české tvorby mám ráda psaní od Karin Krajčo Babinské a klasiku Neviditelný od J. Havlíčka. Plus jsem začala číst knihy v angličtině, takže moje nejoblíbenější aktuálně: The Hate U Give, A Monster Calls, All the bright places... a další spousta knih.  

Ukázka knihy Hodinky 

Nedočkavě pohlédl na své hodinky a se vzrůstajícím pocitem nervozity se snažil přesvědčit, že je tu až moc brzo. Po několikáté za posledních pár vteřin otočil levou ruku s hodinkami k obličeji, aby se ujistil, že fungují a že se nezastavil čas. Velká ručička obíhala největší okruh, menší přeskakovala po ciferníku ve známém rytmu a ta nejmenší se váhavě posouvala k dalšímu kroku. Na malou chvíli uvěřil tomu, že je vše v pořádku, než...

Další ukázky jsou zde.
Napište nám, jak se vám líbí!

Doporučte ji dalším - třeba přes fcb profil knihy nebo IG.

Jaké je vaše současné povolání a jak jste s ním spokojená?

Už 5 let pracuji na částečný úvazek ve stomatologickém centru DentMode ve Dvoře Králové jako recepční a copywriterka a spokojená jsem velmi. Dennodenně tam přijdu do kontaktu s desítkou lidí a komunikace a lidské interakce jsou výbornými životními lekcemi. Zároveň mám i dostatek času věnovat se ve svém volném čase psaní a vydávání knihy.

Co byste doporučila nebo poradila každému, kdo se chystá napsat knihu zcela bez zkušeností?
Tvořte s láskou, nebojte se a nevzdávejte se. Komunikujte, přijímejte konstruktivní kritiku, učte se, zjišťujte si informace, vždyť je jich plný internetový svět. Dejte do toho všechno. Chyby, které cestou nasekáte, berte jako cenné zkušenosti. Nejen při psaní knihy se naučíte opravdu hodně věcí a zjistíte, kolik toho jste schopní zvládnout.

Přeji hodně čtenářů a děkuji za rozhovor

Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3949x