Vyhledej
Zvičina > Názory/komentáře > Jan Bém

I bez práce jsou koláče. V technických službách města.

Redakce / 2.05.2017, Dvůr Králové nad Labem
Vedení města na posledním jednání zastupitelstva schválilo návrat k „socialistickému“ řízení Technických služeb města (Tsm). Nepochopilo výhodu nastaveného a dobře fungujícího systému, který spočíval v tom, že se Tsm platilo až za skutečně odvedenou a řádně předanou práci. Jejíž převážná část byla účtována v měrných jednotkách bm, m2, m3. Tím bylo dosaženo zlepšení v její kvalitě a množství.
 

Všichni jsme si tak mohli udělat obrázek o tom, v jaké kvalitě a čase byla práce prováděna. Byl to pracně vybudovaný systém , který několik let dobře fungoval. Občané si po jeho zavedení začali všímat těchto změn, o čemž svědčily jejich pozitivní reakce. Přineslo to i podružný efekt, najednou jsme všichni byli překvapeni zjištěním, kolik mají ve skutečnosti Tsm zaměstnaců. Neboť v každé části města byli jejich pracovníci vidět po celou pracovní dobu při plnění určených úkolů, což nebylo před tím běžné. A teď toto vše bylo jedním neuváženým rozhodnutím zrušeno.

Vážení spoluobčané, sledujte v letošním roce změny, které v údržbě majetku města ve správě Tsm nastanou. Garantuji vám, že za více peněz, které Tsm letos od vedení města dostanou, bude méně odvedené práce. Už se nebude platit za množství a kvalitu. Vracíme se zpět o několik let. Zjednodušeně, ať pracovníci budou nebo nebudou pracovat, vždy mají zajištěnou mzdu. Ať mechanizmy vyjedou nebo ne, vždy mají Tsm zajištěný každý měsíc přísun peněz. Dostanou peníze na mzdy, provoz a veškerou režii. Tato změna nebude nikoho motivovat ke zlepšení práce. Takhle se bude opět mrhat penězi nás všech. Tsm budou opět pracovat bez systematického řízení a bez potřeby hlídání výše provozních nákladů.

Pane starosto Jarolíme, není to tak dlouho, co jste chválil ředitele Tsm, jak pod jeho vedením tato firma vzkvétá. Své „manažerské schopnosti“ nám předvedl v přímém přenosu již začátkem tohoto roku při nezvládnutí zimní údržby komunikací. Stejné to bude v létě s údržbou zeleně, komunikací a ostatně se vším jako v roce 2016. Snad kromě svozu popelnic, kdy by byl výpadek v jejich svozu hned vidět a každý by se bránil, že za jeho peníze mu popelnici nevyvezli. Takovou zpětnou vazbu měl původní systém u všech prací, který jsem ve svém článku zmínil, jen za peníze města.

Zatím pro mne nadále zůstávají nezdůvodněné vyšší náklady o několik miliónů korun v roce 2016, než které byly původně schválené Tsm v rozpočtu. O zdůvodnění jsem žádal ředitele na březnovém zastupitelstvu, na odpověď zatím čekám marně.

Jan Bém

 

Související články
Jste nespokojení s čištěním zasněžených ulic? V zimě se smiřme se sněhem, i na chodnících.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 383x
 
 
 
Zpět