Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Krimi

Ztracený dvouletý chlapec ušel 3,5 km, než jej našel vrtulník s termovizí

Redakce / 31.10.2022
V podvečerních hodinách dne 29. října proběhla pátrací akce po pohřešovaném dvouletém chlapci, který se ztratil na procházce s rodiči a přáteli na Rychnovsku nedaleko Sedloňova. Na místo okamžitě vyjeli policisté, profesionální a dobrovolní hasiči z Rychnovska a členové horské služby.

Pátrací akci řídil policejní tým STOPA, který začal s ostatními za pomocí speciální techniky systematicky propátrávat dané území a povolán byl i policejní vrtulník. Ten zanedlouho hlásil úspěšný nález chlapce. Dítě bylo v pořádku předáno rodičům, ušlo přibližně 3,5 kilometru.

„Pohřešování dítěte je vždy velmi traumatizující jak pro rodiče, tak pro ostatní zúčastněné a silné emoce se logicky přenášejí i na pátrající policisty. Čas je při pátrání vždy proti nám, čím dřív zahájíme vlastní pátrání, tím větší je však šance na úspěšné vypátrání živého a zdravého dítěte. Přitom platí pravidlo, že čím mladší dítě, tím rychleji je potřeba jeho pohřešování oznámit. Čili jakmile rodič zjistí, že postrádá své dítě a vyčerpal ze svého pohledu všechny možnosti pro jeho nalezení, měl by se co nejdříve obrátit na Policii České republiky, která je vždy připravena zahájit pátrání s maximálním nasazením sil a prostředků.“ uvedl velitel Týmu STOPA mjr. Bc. Libor Haken.

Stálý - Tým - Opatření - Pátrání - Akce = STOPA

Unikátní tým složený z policistů Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje si do svého mnohaletého působení připsal vloni čtyři zachráněné lidské životy. Zaměřuje se především na pátrání po tzv. „horkých stopách“ osob, které se nacházejí v bezprostředním ohrožení života či zdraví.

Čtyřiadvacet policistů slouží nad rámec své běžné práce ještě navíc i ve speciální skupině s názvem STOPA, která je připravena vyrazit čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu nejen do Královéhradeckého a Pardubického kraje, ale vypomáhat jezdí i do středních Čech. Jsou v něm specialisté na orientaci v terénu, řízení pátracích akcí i sběr informací. Takto fungující tým se speciální technikou, výbavou a možnostmi je unikátní v celé České republice. Nedílnou součástí týmu jsou i psovodi.

Díky nejmodernější technice, kterou tým disponuje, se daří už sedm let nalézat pohřešované a ztracené osoby v těžce přístupných terénech, kde často selhávají jinak osvědčené metody pátrání po osobách. 

Pátrání může díky technologii GPS a speciálně připravenému pátracímu týmu probíhat i za ztížených podmínek jako je tma či mlha. Všichni policisté sloužící v tomto týmu jsou speciálně vyškoleni k plnění úkolů zejména v rámci pátracích akcí v terénu po pohřešovaných či hledaných osobách, ale poradí si spolu s dalšími kolegy i s kontrolou veřejného pořádku při velkých a hojně navštěvovaných sportovních či kulturních akcích a jiných nárazových a neplánovaných událostech většího charakteru.

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1930x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí