Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > KORONAVIRUS - informace z regionu

Potřebujete PCR test preventivně nebo jako samoplátce? Nejsou termíny.

Redakce / 25.11.2021, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Spolu se zavedením nových opatření, kdy jako platný certifikát bezinfekčnosti platí jen PCR test nebo očkování, se dostáváme jen do jinak pojmenovaného lockdownu. Děje se tak díky tomu, že nejsou k dispozici termíny PCR testů pro ty, kteří by se chtěli nechat preventivně nebo jako samoplátci otestovat.


Kapacity soukromníků (aktualizace k 25. 11. 2021)


V Jaroměři je otevřené odběrové místo PCR testů již od čtvrtka 25. listopadu 2021. Ve Dvoře bude pravděpodobně otevřené 1. prosince 2021.
V Trutnově se začne testovat PCR "u Jedničky" v centru města pod Krakonošovým náměstím od 26. listopadu 2021.

Ve větších městech - Hradec Králové, Brno, Praha apod., fungují soukromé laboratoře, které PCR testy nabízejí i v jiných časech a za jiných podmínek. 

Malá města, závislá na kapacitách městských či oblastních nemocnic, však kapacitně poptávce nestačí. 


Aktuální kapacita PCR testů preventivních (info k 22. 11. 2021)


Bohužel seznam odběrových míst, jejich kapacit a otevírací doby na oficiálním webu Ministerstva zdravotnictví není aktualizovaný.

V pondělí jsou volné termíny v trutnovském odběrovém centru (nemocnice) až v neděli a poté v další 2 dny.

Ve dvorském odběrovém centru (nemocnice) není ani vypsaný nejbližší možný volný termín pro preventivní testování. 

V jičínské nemocnici jsou termíny k dispozici již na druhý den, ale jen v dopoledních hodinách. 

hradecké fakultní nemocnici je volný jeden večerní termín na druhý den a dále jsou volné až víkendové termíny.

Všechny tyto výše uvedené nemocnice využívají systém reservatic.

Náchodská nemocnice využívá jiný rezervační systém na webu reenio.cz. Volné termíny se tam najdou na páteční 11.-12. hod a poté víkendové časy. 

V Jaroměři jsou k dispozici PCR testy jen v pondělí a čtvrtek, vždy na 1 hodinu (celková kapacita 30 lidí / den).


Děti v pasti

Opatření vyžadující očkování nebo PCR test je samo o sobě pochopitelné vzhledem ke stávajícím statistkám z nemocnic. Bohužel ke kroku A se neudělal krok B: nenavýšily se včas kapacity PCR testů. 

Do izolační pasti se tak dostaly nejen neočkovaní obecně, ale také děti od 12 do 18 let, které se mohou v rámci definované výjimky nechat zdarma testovat přes PCR, nejsou-li očkované, ale vzhledem k omezené kapacitě PCR testů to evidentně nehraje roli. I kdyby se termíny v Trutnově či ve Dvoře Králové objevily, jsou většinou ve všední den dopoledne, tedy v době, kdy mají děti výuku. 

Pro děti od 12 do 18 let je to tak past, která připomíná loňskou izolaci od toho, co mají rádi: volnočasové aktivity (platné před vyhlášením nouzového stavu). 

Ve vzdělávacích volnočasových institucích sice mohou být ve skupině do 20 dětí i bez testů, ale v případě kulturních akcí, sportovních závodů a utkání, kde je více dětí, již tato bariéra může ovlivnit i samotnou účast hned několika dětí, a tedy i jejich samotné konání. 

Děti nemají šanci na takové akce jet, ačkoli jsou zdrávy: nemají to jak dokázat. Stejně jako další výjimky z opatření O-N: lidé rozočkvaní (po první dávce očkování) a s kontraindikací, kteří chodí do práce a případné uvolnění kvůli PCR testu v práci se nemusí zaměstnavateli líbit. 

Už jsme se dost podepsali na izolaci dětí v minulých vlnách pandemie. Bohužel naše vláda se nepoučila a novým opatřením děti opět připravuje o možnost účastnit se akcí, na které se těší již dva roky.  

Obecně se dá napsat, že v době vysoké prokázané míry nákazy se není možné oficiálně preventivně otestovat. Antigenní testy již nyní nejsou pojišťovnami jako uznávané certifikáty bezinfekčnosti propláceny, takže dočasné kontejnery ve městech jsou zavřené nebo mají omezenou otevírací dobu (viz níže).

Platnost PCR testů

Další otázkou v případě, že se vám podaří sehnat termín odběru, je zda se do plánované akce nebo návštěvy sportovního zařízení dočkáte výsledků. Výsledek je platný 72 hodin od odebrání, zatím zkušenosti mluví o více než 24hodinovém čekání na výsledek. Může být však i delší. Pokud potřebujete PCR test na vícedenní akci, jste také v pasti, pokud nemáte odběrové místo s volnými termíny za rohem. Pokud máte jinou zkušenost, nebo si přejete článek doplnit o další informace, prosím sdělte nám ji na email info@kralovedvorsko.cz.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: weby jednotlivých nemocnic 

Související články
Kapacity PCR testů se navyšují: krajským nemocnicím pomáhají soukromé firmy
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2271x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí