Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Historie > osobnosti

Zemřela velká osobnost našeho regionu: Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.

Redakce / 12.04.2021
S panem Martinkem jsem se poznal při pátrání po autorech přehrady Les Království. Vyzvedl jsem jej doma v Lanžově a vyrazili jsme bádat do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

FOTOGALERIE - Zemřela velká osobnost našeho města: Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.

S klidem a rozvahou si vyžádal několik ročníků tehdejších časopisů a jali jsme se vyhledávat zmínky to tom, kdo všechno se na stavbě přehrady podílel a jak moc. Listovali jsme časopisy, povídali si a čas krásně ubíhal.

Povídali jsme si i cestou zpátky - o jeho práci, vzdělání, o nutnosti ani na stará kolena nenechat mozek zahálet. A to on rozhodně nenechal - napsal řadu článků, několik knih a stále měl plány do budoucnosti.

Naposledy jsme si telefonovali minulý týden. Byl v nemocnici, ale po hlase se zdál v kondici. Říkal jsem mu o obrovském zájmu o u nás nedávno zveřejněné video z mlýna Sýkorník a prosil jej, zda mohu zveřejnit jeho velký článek, který o mlýnu napsal pro Vlastivědné čtení. Měl velkou radost, že se lidé o historii zajímají a jen mi kladl na srdce - ne, že mi to budete pane Holane upravovat!!

Ne nebudeme! Máme k vaší práci velkou úctu.

Při tom velkém smutku máme trochu radosti, že se nám před časem podařilo natočit 2 z jeho pověstných přednášek. O Zvičině a o historii Dvora Králové. A tak pana Martinka mohou poznat i další generace lidí, kterým není naše historie lhostejná. 

Pane Martinku, budete tu opravdu chybět!

Jan Holan

životopis pana Martinka a odkazy na další články najdete níže v "souvisejích". 

Související články
Omyly a nepravdy v rané historii Dvora Králové! Podívejte se na kompletní přednášku profesora Karla Martinka
Zvičina a její tajemství! Zveme vás ke sledování kompletní přednášky RNDr. Karla Martinka
Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.
Vychází nová obsáhlá publikace o Zvičině. Autorem je profesor Karel Martinek
Proč se Zvičina jmenuje Zvičina?
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1268x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.
25.03.2022 - Ve dnech 25. 3., 28. 3. a 29. 3. bude RTG na nové poliklinice ve Dvoře Králové z důvodu nemoci mimo provoz. Je možné použít RTG oddělení v nemocnici.
12.03.2022 - Očkovací místo ve dvorské nemocnici očkovalo 9. 3. 2022 poslední klienty. V trutnovské nemocnici budou očkovat do konce března každou středu od 14 do 16 hodin bez předchozí registrace. Bližší informace lze získat každý pracovní den na čísle 722 963 435.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců) Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí