Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Historie > místa

Prokopova lékárna U černého orla (nyní GE Money Bank)

Redakce, J. H. / 13.04.2015, Dvůr Králové nad Labem
Pan lékárník Prokop měl bernardýna. Ten nosil v tlamě hůlku, na které byly na obou koncích malé lucerny. Svítil tak panu lékárníkovi na cestu z hospody. Pod domem jsou rozsáhlé sklepy. Údajně z nich vedla ke kostelu chodba, v půli zasypaná. Původně zde snad stál nějaký dvůr, nebo klášter.

Vedle lékárny měl pan lékárník Prokop skleník. Stál v místě parčíku, kde je dnes pranýř. Na plánu má katastrální číslo 120. Za ním byla vrata do Mayerovy továrny (pozdější Strojtex). Plán je z r. 1874, v době snímku se to tam už trochu změnilo. Komín je v pozadí ještě vidět. Boural se myslím v roce 1964. Protože nešel odstřelit, boural ho od vrchu komínář pan Valášek s manželkou. Dole v komíně, několik metrů nad zemí, byl vysekán velký otvor, ve kterém byl z fošen šupák. Stále si vybavuji ty ohromné rány, když cihly padaly z šedesátimetrové výšky vnitřkem komínu na ten silným plechem pobitý šupák. Lidé si pak cihly odváželi na podružné zednické práce, do základů apod. Cihly byly zatočené, na rovnou zeď se nehodily.


FOTOGALERIE - Prokopova lékárna U černého orla (nyní GE Money Bank)

 
Vaše komentáře
LÉKÁRNA U ČERNÉHO ORLA A VÁLKA 1866, 26.12.2020 18:31, Reagovat
Dostala se mi do ruky fotografie zraněných důstojníků ve Dvoře Králové 1866. Popisek z rubové strany . Matylda Kadeřávková vdova po podplukovníku a majitelka lékárny u Černého Orla a domu čp 105.
Asi se podílely na léčení těch chudáků.
Lékárna u Černého Orla, 18.10.2020 02:50, Reagovat
Jsem pravnuk, kdo něco ví a poví budu hrozně rád ,dík ,je to jediný co se dovím děkuji Julius, mrtví už mi toho moc neřeknou ještě jednou dík i za malé informace

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 439x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí