Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Historie > místa

Mlýn Sýkorník u přehrady Les Království - podívejte se na video

Redakce / 30.03.2021, Dolní Brusnice
EDIT - opravena fotogalerie Na břehu přehrady Les Království u Dolní Brusnice se nachází zřícenina bývalého vodního mlýna Sýkorník. Podívejte se na video ze zimní návštěvy a také si přečtěte pár zajímavostí z jeho historie.

FOTOGALERIE - Mlýn Sýkorník u přehrady Les Království - podívejte se na video

Mlýn byl postaven na Brusnickém potoce v letech 1852 - 1863. Ve Vodní knize je zapsán jako majitel v r. 1876 Franz Berger. V r. 1921 je jako zapsána "Komise pro napravení řek". Ve mlýně v té době bydleli: František Malý, *1862, nájemce mlýna, Barbora Malá, *1862, manželka, Čestmír Rydl, *1904, mlynářský učedník. V roce 1930 jsou psáni Josef a Marie Mikule.

27. srpna 1924 schválila kolaudační komise stavbu turbíny. Poslední stavební úpravy byly provedeny v roce 1946 za mlynáře Šrámka, který pro případ nedostatku vody z Brusnického potoka koupil dva stabilní motory. Jeden z motorů - motor Adam je po renovaci a nachází se v Muzeu MHD a železniční dopravy v Rosicích nad Labem. Mlýn mlel naposled v roce 1950, poté nastala jeho postupná devastace. 

MLÝN JE NYNÍ VELMI NEBEZPEČNÝ A JE TAM ZÁKAZ VSTUPU - PROBÍHAJÍ V NĚM ZAJIŠŤOVACÍ PRÁCE. PROSÍME, NEVSTUPUJTE DO JEHO BLÍZKOSTI

zdroj informací: www.vodnimlyny.cz
autor většiny fotografií: Radomír Roup
autor videa: Petr Kallen


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3337x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí