Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Historie > místa

Hospodě na Karlově bylo 30. října 412 let, tehdy se kvůli ní bouraly hradby

Hospoda nebyla jen hostinem, ale také kulturním a tanečním centrem

Redakce / 16.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
Tuhle hospodu ve Dvoře neminete: nachází se na na jednom z klíčových míst ve Dvoře Králové, kterému se zde říká "na Karlově". Málokdo však tuší, že historie této kdysi vyhlášené hospody sahá až do 17. století a že její prosluslost i hradby bourala. A víte, jak se kdysi poznalo kvalitní pivo?
Rodina Taufmannů, jedna z nejstarších rodin ve Dvoře Králové, vlastnila tento hostinec už od roku 1608. Dům čp. 52 byl zakoupen 30. října a už tohoto data to bylo místo dobrého jídla a pití. 
Hospoda byla Dvoráky oblíbená tak moc, že radní města povolili probourání městského opevnění. V hradební zdi za kostelem se zřídila branka, a tak místní mohli chodit k Taufmannům i po uzavření městských bran. 
Kvalita piva se zkoušela tak, že se trochu nalilo na židli. Když pivo po půl hodině ze židle z kožených poctivic nesteklo, byla jakost prvotřídní, protože se sladem přilepilo.

Hospoda byla vyhlášená i za hranicemi města. Velice rád ji navštěvoval Karel Havlíček Borovský i s četníky, kteří prý často nahlíželi oknem do šenku, kontrolujíc českého novináře (dle Zprávy královedvorského muzea a vlastivědného kroužku 1968).

Do hostince se nechodilo pouze popíjet a jíst. Hrálo se i divadlo, konaly se tam přednášky, koncerty a později i utkání ve stolním tenisu. Taneční zábavy se v sále držely několik staletí. Tančil se tu menuet, dupák, furiant, valčík, polka, čtverylka, beseda, tango, rumba, tančil se také twist a charleston.Model Hospody na Karlově je v současné době k vidění na výstavě Příběh jednoho města: 750 let od první písemné zmínky o Dvoře Králové nad Labem. Tato výstava je v současné době pro veřejnost nepřístupná kvůli nouzovému stavu a navazujícímu nařízení vlády. Výstava však bude prodloužena tak, aby ji zájemci měli možnost zhlédnout i v jarních měsících. 

Video o výstavě, které se stihlo natočit při zahájení výstavy (září 2020):Zdroj: fcb Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem (online muzeum - listopad 2020)

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1397x