Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Doprava > aktuálně

Slevy ve veřejné dopravě se vrátí na 50 % u dětí, studentů a seniorů od 1. dubna 2022

Redakce / 20.01.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Od 1. září 2018 mohli jezdit vlaky a autobusy děti, studenti a senioři se slevou 75 %. Stát od té doby zaplatil na kompenzacích dopravcům přes 14 miliard korun. Nová vládní koalice rozhodla, že stát kompenzace na slevu sníží až o třetinu a slevu vrátí na původních 50 %. Zpět do reality se vrátíme na apríla.


Novinky od 1. dubna 2022

  • Od 1. dubna 2022 se sníží stávající slevy ve vlacích a autobusech ze 75 % na 50 % pro děti a studenty a cestující nad 65 let, sleva ve výši 75 % zůstává pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P
  • Změna bere dopravcům motivaci k nekalým praktikám, při nichž mohlo docházet k prodeji lístků sobě samým.
  • Zvýhodňují se rodiny s dětmi nad rámec dosavadních slev – sjednocujeme podmínky pro cestování druhého dítěte ve vlaku i v autobuse
  • Rozšiřuje se sleva pro invalidy 3. stupně, kteří zatím neměli nárok na slevu
  • Sleva 50 % na jednu stranu zachovává výraznou úsporu pro cestující, a tím i podporu veřejné dopravy ze strany státu

Po 2,5 letech zpět na slevu 50 %

Slevy ve veřejné dopravě od 1. dubna 2022 budou zpět ze 75 % na 50 %. Sleva platí pro děti, studenty a cestující nad 65 let v regionálních či dálkových vlacích a autobusech. Sleva se netýká například městské hromadné dopravy. 

Od zavedení plošných slev ve výši 75 % (září 2018) stát zaplatil na kompenzacích dopravcům přes 14 miliard korun. Nově upravené slevy vyjdou státní rozpočet až na 3,9 miliardy korun/rok, teď o 1,88 mld méně než v předchozích letech. "Předchozí vláda plánovala na slevy pouze 2,5 miliardy (odpovídá slevě 32 %), které by na letošní rok nepokryly ani navrhovanou slevu 50 %. Reálné náklady byly ve výši 6 mld Kč. Škoda, že se její představitelé nepřiznali, že budou muset buď slevy snížit, nebo ještě zvýšit naše společné zadlužení,” vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka. Díky úpravě slev sníží náklady státního rozpočtu ročně až o 1,88 mld. Kč. „Poloviční sleva je odpovědná sleva, která šetří finanční prostředky, je sociálně citlivá, neodvádí cestující z dopravy a bere dopravcům motivaci k nekalým praktikám,“ doplnil ministr. 

Společně se změnou výše slevy budou nově zvýhodněny rodiny s dětmi. Dochází totiž ke sjednocení podmínek pro cestování s malými dětmi ve vlaku i v autobuse. K rozšíření slev dojde také u cestujících s 3. stupněm invalidity. "Posilujeme tím adresnou pomoc těm, kteří to opravdu potřebují,“ vysvětlil Kupka.U zdravotně tělesně postižených (ZTP, ZTP/P) zůstává zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením sleva ve výši 75 % a pro doprovod ZTP/P je cestovné plně hrazené státem.


Zdražení jízdného v rámci Královéhradeckého kraje

Již od 12. prosince 2021 došlo ke zdražení jízdného ve veřejné regionální dopravě v rámci Královéhradeckého a Pardubického kraje. 

Poslední úprava obyčejného jízdného v Královéhradeckém kraji proběhla v roce 2019, v roce 2021 se však jednalo o první větší úpravu ceníku jízdného od roku 2013. "Změna ceníku od 12. prosince 2021 bude pro běžného cestujícího znamenat zdražení v řádech korun," znělo z kraje. Důvodem zdražení byl výpadek příjmů v krajském rozpočtu nejen v důsledku snížení poptávky na cestování veřejnou dopravou v souvislosti s pandemickými opatřeními, ale také kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů.  

Již v prosinci však cestující tušili, že v dalším roce dojde ke zrušení 75% slevy na jízdné pro vybrané věkové skupiny. S navrácením do 50% slevy se tak již "zdražené" jízdné zdraží o další koruny.  

Pokud cestující nyní hradí jízdné v hotovosti a nově si pořídí bezkontaktní čipovou kartu IREDO, tak se cena jízdného prakticky nezmění. Chceme v rámci úprav cen jízdného zvýhodnit pravidelné cestující tak, aby na ně byly dopady co nejnižší,“ řekl v listopadu 2021 náměstek hejtmana Pardubického kraje pro oblast dopravy Michal Kortyš. 

Od 12. prosince 2021 je zároveň novinkou rozšíření platnosti síťové jízdenky pro kolo i na vlaky Českých drah a zavedení roční síťové jízdenky za 14.652 Kč, se kterou mohou lidé cestovat v obou krajích se všemi dopravci zapojenými do IDS IREDO.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj, Ministerstvo dopravy ČR


 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1230x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí