Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > výstavy

Předloha Braunovy sochy Víry je novinkou letošní nabídky hospitalu Kuks

Redakce / 21.06.2024, Dvůr Králové nad Labem
Na hospitalu Kuks bude od pátku 21. června nově vystavena 30 cm vysoká soška, která sloužila jako předloha Braunovým tovaryšům při vytváření známého díla – soch Ctností a Neřestí. Kopie tzv. bozzetta sochy Víry je vyrobené z pálené hlíny a je jediným dochovaným předstupněm těchto soch. Na hospitál ho zapůjčila Národní galerie.


Návštěvníci hospitálu Kuks si budou moci prohlédnout předlohu Braunovy sochy Víry minimálně do konce turistické sezony v kukském Lapidáriu, kde se nachází od roku 1984 také originály braunových děl Ctností a Neřestí. 

K dočasné instalaci sochy dochází v rámci letošního výročí 340 let od narození sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Díky vystavenému bozzetu může každý sám porovnat, kolik volnosti ponechal Matyáš Bernard Braun svým tovaryšům při tesání velkých skulptur.

Alegorie soch Ctností a Neřestí byly vytvořeny M. B. Braunem v letech 1718 – 1720 na přání zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka. Sochy představují dobré i špatné vlastnosti, jakými jsou například Víra, Naděje, Spravedlivost, ale také i Lakomství, Pýchu nebo Obžerství. Před severním průčelím se nacházejí již jen kopie, originály se naházejí v Lapidáriu. 

Zdroj: Hospitál Kuks, Národní památkový ústav

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 263x