Vyhledej
Zvičina > Co se děje > výstavy

Historii výroby aut Škoda ve Vrchlabí připomíná interaktivní výstava v tamním muzeu

Redakce / 29.12.2018, Vrchlabí - Vrchlabsko a Jilemnicko
Na rekonstruovaném náměstí Míru se v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí do 31. ledna 2019 mohou návštěvníci hor zastavit a připomenout si na výstavě Od milimetru k mikrometru historii závodu ŠKODA AUTO ve Vrchlabí. Však si přiznejme, kdo z nás nikdy nejel v autě, které z linky vrchlabské továrny Škoda vyjelo? Od modelu 1203 po Škodu Favorit...
 

FOTOGALERIE - Od milimetru k mikrometru - výstava ve Vrchlabí

Historie začala u soukromého podniku rodiny Peterů, kteří se na konci 19. století specializoval na výrobu saní a kočárů a na začátku 20. století vyrobil první karoserie, které brzy získaly dobré renomé. Ve 20. a 30. letech zde vzniklo mnoho zajímavých vozů na podvozcích Praga, Škoda, Tatra, ale i cizích značek. Ani tento podnik neminulo znárodňování a od roku 1946 patřila karosárna Petera pod okřídlený šíp. Do roku 2012 se zde vyrobily stovky tisíc aut, z toho nejvíce Vrchlabí proslavil model 1200 a také dodávkový model Škoda 1203.

V posledních letech však z vrchlabské linky sjíždějí nejsofistikovanější automatické převodovky - z celkem 2200 denně vyprodukovaných kusů jich je pro auta Škoda určeno 40 %, zbytek je vyvážen do celého světa včetně Afriky. 

Nyní vývoj ve Škodovce směřuje k elektromobilům. Jak řekl na vernisáži ředitel závodu ve Vrchlabí Ing. Ivan Slimák Ph.D, Vrchlabáci mají na to pracovat s novými technologiemi, jen by si měli uvědomovat svůj potenciál pro zlepšení v cizích jazycích. 

Ředitel vrchlabského závodu Škoda Ivan Slimák vysvětluje název výstavy

V rámci výstavy si návštěvníci mohou pustit 5 krátkých filmů mapující historii, z toho 3 jsou vzpomínky pamětníků - dlouholetých zaměstnanců podniku. Jedním z nich je například pan Josef Šimon, který byl 40 let (1949-1989) výrobním náměstkem a který se účastnil vernisáže výstavy. 

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Královéhradecký kraj byl letos vyhlášen jako nejlepší místo pro život v ČR
Logistická firma z Královéhradeckého kraje pojmenovala kamiony po hrdinech 20. století

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 687x
 
 
 
Zpět
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.
08.01.2019 - Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. se dohodly s VZP na poskytování stávajícího rozsahu zdravotní péče v kraji do dalších let.
31.12.2018 - Dnes je uzavřen městský úřad ve Dvoře Králové. Úřední hodiny Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsou zkráceny na dobu 8:00 – 12:00 hod.

Kalendář akcí