Vyhledej
Zvičina > Co se děje > výstavy

Historii výroby aut Škoda ve Vrchlabí připomíná interaktivní výstava v tamním muzeu

Redakce / 29.12.2018, Vrchlabí - Vrchlabsko a Jilemnicko
Na rekonstruovaném náměstí Míru se v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí do 31. ledna 2019 mohou návštěvníci hor zastavit a připomenout si na výstavě Od milimetru k mikrometru historii závodu ŠKODA AUTO ve Vrchlabí. Však si přiznejme, kdo z nás nikdy nejel v autě, které z linky vrchlabské továrny Škoda vyjelo? Od modelu 1203 po Škodu Favorit...
 

FOTOGALERIE - Od milimetru k mikrometru - výstava ve Vrchlabí

Historie začala u soukromého podniku rodiny Peterů, kteří se na konci 19. století specializoval na výrobu saní a kočárů a na začátku 20. století vyrobil první karoserie, které brzy získaly dobré renomé. Ve 20. a 30. letech zde vzniklo mnoho zajímavých vozů na podvozcích Praga, Škoda, Tatra, ale i cizích značek. Ani tento podnik neminulo znárodňování a od roku 1946 patřila karosárna Petera pod okřídlený šíp. Do roku 2012 se zde vyrobily stovky tisíc aut, z toho nejvíce Vrchlabí proslavil model 1200 a také dodávkový model Škoda 1203.

V posledních letech však z vrchlabské linky sjíždějí nejsofistikovanější automatické převodovky - z celkem 2200 denně vyprodukovaných kusů jich je pro auta Škoda určeno 40 %, zbytek je vyvážen do celého světa včetně Afriky. 

Nyní vývoj ve Škodovce směřuje k elektromobilům. Jak řekl na vernisáži ředitel závodu ve Vrchlabí Ing. Ivan Slimák Ph.D, Vrchlabáci mají na to pracovat s novými technologiemi, jen by si měli uvědomovat svůj potenciál pro zlepšení v cizích jazycích. 

Ředitel vrchlabského závodu Škoda Ivan Slimák vysvětluje název výstavy

V rámci výstavy si návštěvníci mohou pustit 5 krátkých filmů mapující historii, z toho 3 jsou vzpomínky pamětníků - dlouholetých zaměstnanců podniku. Jedním z nich je například pan Josef Šimon, který byl 40 let (1949-1989) výrobním náměstkem a který se účastnil vernisáže výstavy. 

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Královéhradecký kraj byl letos vyhlášen jako nejlepší místo pro život v ČR
Logistická firma z Královéhradeckého kraje pojmenovala kamiony po hrdinech 20. století

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 707x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí