Vyhledej
Zvičina > Co se děje > společenské akce

Štědrý den v Bastionu byl příjemným připomenutím zvyků staročeských Vánoc

Redakce / 27.12.2018, Josefov - Jaroměřsko
V části josefovské pevnosti Bastion I se konala ještě ve Štědrý den akce, která přilákala nejen místní lidi: Štědrý den v pevnosti připomenul vánoční zvyky a zároveň umožnil návštěvníkům projít si za světla svíček část kasemat.
 

FOTOGALERIE - Štědrý den v pevnosti - prosinec 2018

Každý máme jiné představy o ideálním průběhu Štědrého dne. Zorganizovat akci, na kterou přijde od rána do 14 hod. kolem 600 lidí, je však důkazem, že lidé nechtějí být jen zavření doma, opečovávat domácnost a čekat na zlaté prasátko. 
Štědrý den v pevnosti se stal událostí, která lidem umožnila popřát si navzájem osobně klidné vánoční svátky v příjemném prostředí. Organizátoři přitom mysleli i na rodiny, a tak zatímco se dospělí ohřívali horkými nápoji, rozjímali se známými nebo se seznamovali se skvěle zpracovanými vánočními tradicemi u jednotlivých zastaveních, děti se měly možnost zabavit u dílniček. 
Atmosféru tvořily nejen do detailu vyšperkované místnosti pevnosti a udržované ohně v cihlových krbech, ale také prodejci, kteří byli spolu s organizátory oblečeni do dobových kostýmů. 
Však i pár špekáčků u ohýnků čekalo na opečení. Kdo však měl chuť na sladké, postál si frontu o voňavých trdelníků. 
Dobově odění vojáci si vynucovali kázeň i u dospělých, a zaručovali tak klidný průběh prohlídky svíčkami osvětlených kasemat, kde se zároveň zájemci seznamovali s otázkami rodinné hry na téma Vánoční perníky. Za správně vyluštěnou hru dostal každý, jak jinak, vánoční perníček. 
Návštěvníci si však mohli odnést kromě perníčku nejen drobnosti zakoupené u stánků, ale také Betlémské světlo, které zde udržovali a předávali zájemcům skauti. 

Po dlouhé době slunečné počasí dopřálo návštěvníkům i krásné výhledy ze zatravnělé střechy pevnosti. 

Děkujeme organizátorům za skvěle provedený nápad a těšíme se na další!

Kateřina Sekyrková


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1085x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět