Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

PKF – Prague Philharmonia zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2022

Redakce / 13.05.2022
Zahajovací koncert 13. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se uskuteční v sobotu 25. června 2022 v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové. Špičkový český orchestr PKF – Prague Philharmonia (založený Jiřím Bělohlávkem) na tomto koncertu zahraje symfonie Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna, které doplní dílo Jiřího Antonína Bendy, u něhož si letos připomínáme 300. výročí od narození. Dirigentem koncertu bude Jan Fišer.
Koncert bude patřit významným klasicistním skladatelům. Na úvod bude oživen odkaz Jiřího Antonína Bendy, českého skladatele působícího v Berlíně, u něhož letos uplyne 300 let od narození. Z jeho pera je Sinfonia z opery Vesnický trh. Na tuto skladbu naváže hudebně i tematicky Symfonie č. 83 g moll „Slepice“ od Josepha Haydna. Večer završí Symfonie č. 41 C dur „Jupiter“ KV 551 Wolfganga Amadea Mozarta, která je jeho poslední symfonií a zároveň vrcholem jeho symfonické tvorby.

PKF – Prague Philharmonia – v roce Dirigent a houslista Jan Fišer1994 založil světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek spolu se skupinou talentovaných mladých hudebníků Pražskou komorní filharmonii, která působí dodnes, od 20. sezony pod názvem PKF – Prague Philharmonia. Tento orchestr si za 28 roků své existence vydobyl uznání po celém hudebním světě. S orchestrem již vystupovala celá řada světově uznávaných dirigentů a sólistů: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Mischa Maisky, Jonas Kaufmann a mnoho dalších. Je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly jako například BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele nebo Pražské jaro a vystupuje v předních koncertních síních (Berliner Philharmonie, Elbphilharmonie Hamburg, Musikverein Vídeň, Tokyo Suntory Hall a další). Orchestr natočil více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství a za své nahrávky získal řadu ocenění. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Dirigentem tohoto koncertu bude Jan Fišer (koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia a nově i České filharmonie), který se řadí mezi přední mladé české houslisty. Vedle pozice koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia vede často tento orchestr jako umělecký vedoucí a také jako dirigent.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Další koncerty festivalu se uskuteční tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, a to 9. a 23. července a 6. a 20. srpna 2022. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Plzeňská filharmonie zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2021
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Petr Nekoranec a Eva Bublová na druhém koncertu Hudebního léta Kuks
Německý basista Wolf Matthias Friedrich a Ensemble Inégal zakončí 12. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 272x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí