Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

Koncert se světovou premiérou skladby Anežka Česká slovenského skladatele Ľuboše Bernátha

Redakce / 6.09.2022
V sobotu 10. září 2022 se v 16:00 hod. uskuteční v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem v pořadí již 14. koncert s premiérou skladby, tentokrát „Anežka Česká“ slovenského skladatele Ľuboše Bernátha, který je docentem na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě. Skladatel tuto kompozici napsal a věnoval Královédvorskému chrámovému sboru a jeho sbormistru Vítu Havlíčkovi a na koncert přijede osobně do Dvora Králové nad Labem. Koncert bude moderovat Jiří Vejvoda.

Téma premiérované skladby nebylo Plakát na koncert s premiérouvybrané náhodou. Je napsaná k poctě Anežky České, u níž si v letošním roce připomínáme výročí 740 let od úmrtí. Kromě premiérované skladby, která bude vrcholem koncertu, zazní sborová díla Wolfganga Amadea Mozarta, Michaela Haydna, Jana Nepomuka Škroupa a dalších autorů.
Za varhany usedne vynikající český varhaník Petr Rajnoha, který kromě doprovodu Královédvorského chrámového sboru zahraje i několik sólových varhanních skladeb od Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna a Františka Musila.
Koncertem bude provádět Jiří Vejvoda. Tohoto moderátora, scenáristu a překladatele zná širší veřejnost zejména jako moderátora koncertů České filharmonie nebo televizních přenosů Novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků.

Hudební skladatel Ľuboš BernáthHudební skladatel Ľuboš Bernáth (*1977) studoval na Státní konzervatoři v Bratislavě, poté se stal posluchačem Vysoké školy múzických umení v Bratislavě v oboru skladba. Od roku 2008 působí na Státní konzervatoři v Bratislavě jako pedagog skladby a teoretických předmětů. V současnosti také působí pedagogicky na katedře hudební teorie na VŠMU v Bratislavě, kde vyučuje hudební analýzu, kontrapunkt a harmonii. Vedle pedagogické činnosti se jako skladatel a dirigent účastní mnoha domácích a zahraničních hudebních festivalů. Od roku 2013 působí ve funkci místopředsedy Spolku slovenských skladatelů a zároveň se stal aktivním členem Rady KBS pro vědu, vzdělání a kulturu.

Koncert finančně podpořilo město Dvůr Králové a koná se pod záštitou starosty města Dvůr Králové Jana Jarolíma. Více informací na www.kchs.cz.

Videopozvánka Jiřího Vejvody:Související články
Koncert se světovou premiérou skladby Sancta Ludmila švýcarského skladatele Frédérica Bolliho
Královédvorský chrámový sbor vystoupí se sopranistkou Helenou Hozovou a varhaníkem Viktorem Darebným
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 408x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí