Vyhledej
Zvičina > Co se děje > divadlo

Derniéra hry Návštěvy u pana Greena se Stanislavem Zindulkou (29. listopadu 2018)

Redakce / 28.11.2018, Dvůr Králové nad Labem
Stanislav Zindulka, 86letý herec a rodák z Jilemnice, spolu s Danielem Tůmou zahrají ve čtvrtek 29. listopadu 2018 v Hankově domě ve Dvoře Králové derniéru legračního i dojímavého příběhu lásky a odpouštění. Tato nejslavnější hra amerického spisovatele a scénáristy Jeffa Barona se hrála ve 45 zemích světa.
 
V České republice hra dobývala jeviště více než 7 let. Premiéra proběhla 26. dubna 2011, obnovená premiéra 28. listopadu 2016.  
Hra v českém znění se objevila i na filmovém plátně poté, co byl zpracován divadelní záznam hry v obsazení Stanislava Zindulky a Matěje Hádka v roce 2016. Na CSFD.cz má tento komediální příběh rate 84 %. Přesto doporučujeme hru vidět naživo. 
V domovském divadle v Praze se naposledy hra uvedla již v červnu letošního roku, nyní hra putuje na zájezdech a končí svoji pouť ve Dvoře Králové. 
Návštěvy u pana Greena patří k nejhranější hře amerického spisovatele a scenáristy Jeffa Barona, který ji napsala v roce 1996. Hra je úspěšná nejen díky poutavému příběhu, ale také díky mimořádným hereckým příležitostem pro dvě zralé osobnosti - herce. Stanislav Zindulka je spolu se dvěma alternujícími herci (Matěj Hádek, Daniel Tůma) naplno využili. 

Návštěva u pana Greena
Legrační i dojímavý příběh lásky a odpouštění. Náhodná automobilová nehoda přivádí do styku dva muže, které rozdělují dvě generace a kteří by se jinak nikdy nesetkali. Neštěstí navždy změní jejich životy. Jejich vztah zprvu naráží na kontrast kultur, postupně se mezi nimi hrotí problémy osamělosti, předsudky, netolerance. Plynou však týdny, odhalují se tajemství, prověřují se lidské vztahy a vytváří přátelství... 
Překlad: Benjamin Kuras
Scéna: Jiří Hlupý
Kostýmy: Katarína Hollá
Režie: Vladimír Michálek 

Stanislav Zindulka se narodil se 5. května 1932 v Jilemnici.
K herectví ho přivedli nejen jeho rodiče, kteří hráli ochotnické divadlo. Na prknech, která znamenají svět, stál poprvé už v pěti letech. Od té chvíle jde až do dneška téměř z role do role. Po absolvování pražské DAMU hrál 12 let v Hradci Králové, poté 22 let v Divadle bratří Mrštíků a při tom dlouhá léta spolupracoval i s loutkovým divadlem Radost. Vedle herectví se v Brně věnoval také pedagogické činnosti. Na tamější konzervatoři učil v letech 1968 - 1975, kdy musel ze školy odejít z politických důvodů. Pro špatný kádrový profil nemohl dlouho vystupovat ani na pražských divadelních scénách. To se změnilo v roce 1989. Z Brna odešel do Městských divadel pražských, kde odehrál 5 sezon. Od roku 1994 je členem pražského Činoherního klubu, vedle toho také často hostuje.

Filmový či televizní divák si ho vybaví především jako "velkého herce malých rolí". V polovině osmdesátých let jej proslavila role v seriálu VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE. Často hraje v pohádkách (například ANDĚL PÁNĚ či KOUZELNÝ MĚŠEC), ale objevil se mj. také ve známých snímcích HANELE, BÁJEČNÁ LÉTA POD PSA nebo BUMERANG i v úspěšných seriálech (BYLO NÁS PĚT či ČETNICKÉ HUMORESKY). Popularitu mezi nejmenšími diváky mu získala i role kouzelného dědy v Kouzelné školce České Televize.
V roce 2001 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění Edy v BABÍM LÉTĚ.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: csfd.cz, hankuv-dum.cz
Foto: Filmová a divadelní agentura Praha


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1395x
 
 
 
Zpět
30.04.2019 - V úterý 7. května proběhne slavnostní otevření mostu ve Svinarech u Hradce Králové.
26.04.2019 - Plavecký bazén v Trutnově bude opět v provozu od soboty 27. dubna 2019. Župní přebor v plavání se tedy koná :-)
13.03.2019 - V nemocnici v Trutnově již neplatí zákaz návštěv na lůžková oddělení. Nemocnice byla poslední v kraji, kde tento zákaz platil.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (Domov důchodců DKnL)
Technický pracovník (Domov důchodců DKnL)
Pomocný kuchař/uklizečka (Domov důchodců DKnL)

Odborný referent (KTÚ MěÚ DKnL)
Odborný referent (OŽÚ MěÚ DKnL)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)
Učitel II. st. (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)
Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)
Speciální pedagog (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Brigáda na léto (Hotel Pod Zvičinou)
Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí