Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Areál Žireč

Vydejte se za dobrodružstvím na kole do historie! V Cyklomuzeu v Žirči je možná i komentovaná prohlídka

Redakce / 27.07.2021, Dvůr Králové nad Labem
Vzpomínáte na své první kolo, díky kterému máte jizvu na koleni? A co starý dobrý Favorit, se kterým se váš dědeček zúčastnil Závodu Míru? To vše a mnohem víc uvidíte v expozici cyklomuzea. Soukromá sbírka je celoživotním dílem jednoho z největších českých sběratelů, Ing. Jiřího Uhlíře.

FOTOGALERIE - Vydejte se za dobrodružstvím na kole do historie!

A kolik těch kol v muzeu uvidíte? Deset, dvacet…? Ba ne … téměř dvě stovky! K tomu dobový cyklistický obchůdek i dílnu opraváře kol z první republiky. Nechte se vtáhnout do světa bicyklů!

Naše cyklomuzeum najdete v Domově sv. Josefa v Žirči, v malebném neziskovém zařízení, které již dvacet let napomáhá lidem s onemocněním zvaným roztroušená skleróza k plnohodnotnějšímu životu. Toto muzeum je zároveň chráněné pracoviště, kde Vás obslouží lidé se sníženou pracovní schopností. Můžete tedy svou návštěvou podpořit sociálně a zdravotně znevýhodněné a přispět tak pro dobrou věc.
V expozici objevíte i kolo, na kterém brázdila ulice Ema Destinová. Tato operní diva byla zdatnou cyklistkou a její bicykl stojí za to vidět. Vzpomenete si na Zdeňka Svěráka a jeho cyklistickou výbavu ve filmu Vratné lahve? I tento exemplář najdete v našem muzeu. A co kola Favorit, znáte? Československou značku závodních kol z Rokycan, která dobyla téměř celý svět, zná skoro každý. Této zlaté české éře je věnována část expozice, třeba tam i vy najdete toho svého „favorita“.

Co všechno můžete tedy v našem muzeu vidět?


• Nejstarší velocipédy na světě 
• Závodní kola 
• Filmová kola nejen z 21. stol. 
• Dobový obchůdek a cyklodílnu
• Promítání filmu o kolech

Pro děti jsou zde k dispozici stolní hry a lze si zakoupit dárkové předměty. 

Pokud budete mít zájem, můžete si domluvit i komentovanou prohlídku pro skupiny od 10 lidí, kde se dozvíte historii kol od roku 1817 až do současnosti. 
Překvapením je, že prohlídka nekončí pouze v přízemí, ale máme pro vás i kouzelné 4. patro!

Neváhejte tedy objevit toto místo a navštívit jej! Budeme se na vás těšit. Více informací najdete na našich webových stránkách Cyklomuzea.

Barbora Vobořilová
Domov sv. Josef v Žirči

Související články
Vyhrajte slevu do Cyklomuzea v Žirči!
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 608x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí