Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika > Areál Žireč

Roztroušená skleróza mu změnila život. Josef Tintěra popsal průběh své nemoci v rozhovoru

Redakce / 17.12.2021, Žireč
„Jednou večer jsem šel spát jako zdravý člověk a když jsem se probudil, špatně jsem viděl. Pak jsem začal zakopávat a různě se motat. Po roce a půl jsem se dozvěděl, že mám roztroušenou sklerózu,” líčí Josef Tintěra, který později skončil na vozíku a přestal hýbat i rukama.
Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy, které se netýká pouze fyzické stránky člověka, ale zasahuje do sociální i psychické roviny. Je to onemocnění, které nelze vyléčit, pouze můžeme zmírnit jeho průběh. S tímto onemocněním se potýká také Josef Tintěra, nyní žijící v hospicovém zařízení. Poskytl rozhovor pro DVTV - je k dispozici zde.

Je jedním z 25 tisíc lidí s tímto onemocněním v Česku. „Stal se zázrak a dostal jsem se do Domova sv. Josefa, ale 95 % žadatelů na takovou péči nedosáhne. Ti leží doma a trápí je samota. V tomhle státě je někde chyba,” dodává.

Lidem s roztroušenou sklerózou postupně nemoc znemožňuje pohyb díky složitým procesům v těle. Mnohdy člověka nenapadne, proč by potřebovali tito lidé i jinou nežli lékařskou péči, nemoc však nepostihuje myšlení, a tak je člověk doslova uvězněný ve svém těle. Josef Tintěra, a jistě by se přidali další, dodává, že jsou stále možnosti, jak lidem s tímto onemocněním zpříjemnit život a nevzdávat se. Sám zmiňuje, že by chtěl ostatním lidem vzkázat, že neumírá, že takto zkrátka žije. Přijetí nemoci může být mnohdy ten nejtěžší krok, avšak ten nejdůležitější.

Skrze Domov sv. Josefa nyní můžete podpořit pacienty potýkající se s tímto onemocněním. Darujte „domovenku“, která umožní těmto lidem lepší péči i život.

Barbora Vobořilová

Domov sv. Josefa

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 482x