Vyhledej
Zvičina > Areál Žireč

Nové náměstí v Žirči je již oficiálně otevřené. Je nejen místem setkávání zdravých s nemocnými

Redakce / 27.11.2018, Žireč
Ačkoliv zrevitalizovaný prostor v Areálu Žireč byl užíván již během léta, až v pátek 9. listopadu 2018 bylo nové náměstí Areálu Žireč slavnostně otevřeno. Svého času bylo i rybníkem, ale neplnilo své poslání. Nyní se stalo místem, kde se setkávají zdraví a nemocní všech věkových kategorií zejména díky jeho umístění v areálu Žireč s Domovem sv. Josefa - zdravotnického a sociálního zařízení, kde pečují o nemocné roztroušenou sklerózou.
 

FOTOGALERIE - zirec

Náměstí areálu Žireč - Café Damián

Mohou se tu v klidu posadit i návštěvy, relaxovat a popovídat si s klienty. Nová kašna s několika lavičkami, na které dopadá stín z jediného původního letitého stromu, svým zvukem tekoucí vody přítomné uklidňuje. 

Historie Areálu Žireč 
První zápis o tomto místě je datován k roku 1438. 
O deset let později již zápis uvádí malou dřevěnou tvrz. Později byl vybudován zámek, který postupem času získal podobu renesančního sídla. 
Za Magdaleny Trčkové kolem roku 1630 se začalo v přilehlém pivovaru vařit první pivo.
Barokní kostel byl vybudován ve čtyřech barokních etapách mezi lety 1668 - 1698 (vysvěcen 1703). 
Po roce 1773 po zrušení jezuitského řádu připadly pozemky pod Státní studijní fond. 
V roce 1825 vyhořela prakticky celá Žireč. Kostel přišel o věže, zvony a střechu, zámeček musel být snížen o jedno patro... 
Další úpravy kostela a zámku prakticky do dnešní podoby proběhly v roce 1906.

Objevily se tu nové květinové záhony. Na nich se postupně od příštího jara začne rozrůstat a kvést neuvěřitelné množství rostlin a bylin. Náměstí je místem, kde se setkávají lidé. Správné náměstí má i klidové a odpočinkové zóny. U Domu sv. Josefa vzniklo prostranství, kde si může člověk posedět a odpočinout, ze strany Domu sv. Damiána se pak zviditelnila venkovní místa Café Damián.
V areálu Žireč se však nejedná o jediné odpočinkové místo - samotný park nebo bylinková zahrada hrají důležitou roli v každém ročním období.

Fontána na náměsti Areálu ŽirečOficiálního otevření se zúčastnili kromě zaměstnanců Oblastní charity v čele s jejím ředitelem Ing. Mgr. Miroslavem Wajsarem i MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA – předseda KDU ČSL a poslanec ČR, za město Dvůr Králové nad Labem - Bc. Kateřina Pištorová, Ing. Táňa Nováková, za Diecézní charitu Hradec Králové - Ing. Jan Kočí – zástupce ředitele, za MPSV - Ing. Jan Vrbický, za firmu Siemens – ředitel Ing. Eduard Tannhäuser a sekretářka Markéta Turková, za Lesy České republiky – Ing. Šárka Halamová, architekt Ing. Marek Wajsar, za Osadní výbor Božena Saifrtová a ostatní hosté.

Po slavnostním přestřižení pásky si hosté mohli prohlédnout prostory Domu sv. Damiána, kde se nachází i kavárna Café Damián. Zde bylo připraveno malé pohoštění. Dále následovala přednáška o rehabilitaci a životě klientů v Domově sv. Josefa

Přejeme, ať nové náměstí plní svůj účel a stane se místem setkávání jak místních lidí, zaměstnanců, návštěvníků, turistů, stejně jako klientů Domova sv. Josefa.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Areál Žireč


 

Související články
Jezuitský betlém je zpět v barokním areálu v Žirči. Ke zhlédnutí bude v létě v kočárovně
První slavnostní den Muzea historie cyklistiky v Barokním areálu Žireč u Dvora Králové - video a fotogalerie
Pomozte svým hlasem vybudovat bezbariérový prostor pro setkávání v Domově sv. Josefa v Žirči

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1833x
 
 
 
Zpět
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
23.10.2018 - Personální agentura Addeco vydala zprávu, ve které tvrdí, že podzimní brigádnické práce (pokladní vybalování zboží apod.) v našem regionu letos budou odměněny 130 Kč/hod - je to o 8 procent více než loni. Tak good luck při hledání :-)

Kalendář akcí