Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Architektura > stavby

Trutnovské kino Vesmír se dočká rekonstrukce. Podívejte se na vizualizaci proměny

Redakce / 29.03.2021, Trutnov - Trutnovsko a Úpicko
Trutnovští zastupitelé projednali na březnovém zasedání úpravy v rozpočtu na letošní rok. Změny se týkaly především významných investičních akcí, mezi které nakonec patří i zahájení rekonstrukce téměř sto let starého kina Vesmír.

FOTOGALERIE - Rekonstrukce kina Vesmír

Práce s aktuálním rozpočtem

Rozpočtové změny byly jedním z nejdůležitějších bodů programu trutnovského zasedání zastupitelstva. „Už známe výsledek hospodaření města za rok 2020 a podle prvních dvou měsíců letošního roku vypadají nadějně příjmy z rozpočtového určení daní. Díky tomu jsme si dovolili provést změny v rozpočtu a zapracovat do něj většinu investic, které na letošní rok plánujeme,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Rekonstrukci kina Vesmír za zhruba 96 milionů Kč chce radnice zahájit ještě letos na podzim, hotová by měla být v polovině roku 2022. „V letošním rozpočtu počítáme s polovinou nákladů na rekonstrukci kina, což činí zhruba 45 milionů korun. Druhou polovinu naplánujeme do rozpočtu na příští rok, kdy by rekonstrukce měla být dokončena,“ dodává trutnovský starosta. V současné době město připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby, který by měl být znám pravděpodobně v květnu 2020. Práce by mohly začít na přelomu května a června a budou trvat zhruba 12 měsíců.

Kino Vesmír, které se nachází v centru města u jedné z nejrušnějších křižovatek, bylo postavené v roce 1928 a dnes již patří mezi kulturní památky. V polovině 70. let prošla budova rozsáhlou přestavbou.

Plány rekonstrukce

Nejvýraznější změnou oproti současnému stavu bude vznik dvou sálů. Autory architektonického návrhu jsou Ing. arch. Michal Rosa a Ing. arch. Martina Rosová. „Hmota stavby, základní členění fasády a zejména unikátní skořepinový podhled v sále jsou zachovány z 20. let. Ovšem hlediště sálu není původní a současně nevyhovuje stávajícím potřebám, tudíž bude kompletně sneseno a nahrazeno novým,“ říká Michal Rosa. Nové hlediště s novými sedačkami bude mít kapacitu 256 diváků, tedy menší než je současná o necelých 400 místech. V prostorách druhého nadzemního podlaží bude umístěn druhý sál s kapacitou 39 diváků. Ten poslouží pro méně kapacitní projekce artových představení a díky ozvučení Atmos také jako prémiové kino. „Navrhli jsme změnu organizace provozu, vyřešili jsme bezbariérovost, navýšili kapacitu nových toalet a posílili prostor pro občerstvení,“ dodává Michal Rosa. Kino získá také nový plášť. Na bílou fasádu, která bude doplněna soklem z teraca, bude navráceno původní členění. Hliníková krytina a rámy oken budou šedé. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: město Trutnov

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 771x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí