Vyhledej
Zvičina > Architektura > stavby

Kostel sv. Gotharda v Hořicích dostává nový kabátek

anonymně / 11.01.2018, Hořice - Hořicko a Miletín
Poutní barokní kostel sv. Gotharda se koncem loňského roku dočkal po desetiletích zanedbávání a chátrání nové fasády na zvonici a jižní straně. S postupnou rekonstrukcí se počítá i v roce letošním.
 

FOTOGALERIE - Kostel sv. Gotharda v Hořicích

Díky příspěvku 700 tis. Kč od Ministerstva kultury ČR z Programu záchrany architektonického dědictví se v loňském roce podařilo na téměř polovině plášti svatostánku obnovit fasádu, která teď díky své sytě žluté barvě rozjasňuje siluetu kostela daleko do krajiny. Zároveň v interéru kostela byl zabezpečen a následně restaurátorsky zachráněn poškozený strop s původními freskami. Celkově si loňské opravy vyžádaly investici 780 tis. Kč, 75 tisíci ovšem přispělo na záchranu naší významé barokní památky město Hořice, zbytek byl zaplacen ze sbírek farníků. 

Během postupné obnovy kostela sv. Gotharda, která začala před zhruba deseti lety, již byla opravena střecha včetně cibulovité báně, vyměněna okna a díky daru dnes již zesnulé Růženy Drahorádové také ozdobné vstupní dveře. I v letošním roce by práce měly pokračovat, v případě vyššího příspěvku od MK by mohla být dokonce fasáda kompletně dokončena.

Článek byl vypracován ve spolupráci s hořickým farářem římskokatolické církve Mgr. Filipem Janákem a místostarostou Hořic Ing. arch. Martinem Pourem (foto: Pavel Bičiště)

Zdroj: horice.cz

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 146x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět